Vědci pomocí kmenových buněk regenerovali téměř dokonalé ocasy ještěrů

Přidat na Seznam.cz

Když ještěrky přijdou o ocas, většině z nich doroste nový, který ale nemá stejné schopnosti jako ten původní. Vědci z Univerzity Jižní Karolíny úspěšně použili kmenové buňky k regeneraci funkčnějšího ocasu u ještěrů po ztrátě ocasu.

Regenerace funkčnosti ocasu

Výzkumníci z Univerzity v Jižní Krolíně úspěšně použili kmenové buňky k regeneraci funkčnějšího ocasu u ještěrů po jeho ztrátě. Když ještěrky přijdou o ocas, především v důsledku kaudální autotomie, většině z nich naroste nový, který nemá stejné schopnosti jako původní ocas. Zatímco původní ocas obsahuje část páteře a má nervy, regenerované ocasy je většinou nemají, píše web ReptilesMagazine.
V rámci studie USC vědci použili kmenové buňky k obnovení lépe fungujícího ocasu u gekona panenského z čeledi Gekkonidae, který je hojně chován v zajetí a pochází z velké části jihovýchodní Asie, Austrálie, Indopacifiku, Západní Samoy, Guamu a Společenských ostrovů.

„Jedná se o jeden z mála případů, kdy se podařilo výrazně zlepšit regeneraci přídatných orgánů pomocí terapie založené na kmenových buňkách u jakéhokoli plaza, ptáka nebo savce a je to podklad pro snahy o zlepšení hojení ran u lidí,“ uvedl Thomas Lozito, odborný asistent ortopedické chirurgie a biologie kmenových buněk a regenerativní medicíny na Keckově škole medicíny v Jižní Karolíně ve zprávě o vývoji. Lozito je odpovídajícím autorem studie.

Úprava genů

Lozitův tým využil nástroje pro editaci genů k tomu, aby nervové kmenové buňky v embryu gekona panenského přestaly reagovat na tzv. ventralizační signál. Tento signál vytváří chrupavčitou trubici, jaké by bylo dosaženo bez manipulace s kmenovými buňkami. Vypnutím tohoto signálu může ještěr vytvořit funkčnější ocas, který se blíží původnímu embryonálnímu ocasu. Vědci pak implantovali tyto zmanipulované buňky do pahýlů ocasů dospělých ještěrů a ti zregenerovali dokonalé ocasy.

„Tato studie nám poskytla základní praxi, jak zlepšit regenerační potenciál organismu,“ řekl Lozito. „Zdokonalení nedokonalého regenerovaného ocasu ještěrky nám poskytuje návod, jak zlepšit hojení ran, které se přirozeně neregenerují, jako jsou například useknuté lidské končetiny a mícha. Doufáme, že náš výzkum ještěrky tak povede k průlomovým objevům v medicíně při léčbě obtížně se hojících zranění.“

Zajímavé je, že většina exemplářů gekona panenského jsou samice a rozmnožují se prostřednictvím partenogeneze. Všechna mláďata jsou samičí klony matky. Jedná se o noční druh, jsou hmyzožravci a konzumují i potravu na bázi ovoce pro gekony.

Zdroj: reptilesmagazine.com