Vědci testují lék, který by mohl prodloužit život vašeho psa

Přidat na Seznam.cz


Většina lidí by udělala cokoli, aby prodloužila život svých domácích mazlíčků. A právě nyní vědci z projektu Dog Aging Project testují lék rapamycin, která by toho mohla dosáhnout, uvádí Daily Paws.

Možná to zní nereálně nebo příliš dobře na to, aby to byla pravda, ale vědci zkoumají, zda by lék běžně používaný u lidí mohl pomoci našim psům žít déle.

Pracovníci projektu Dog Aging Project Washingtonské univerzity nám možná pomohou dostat se o krok blíž k uskutečnění tohoto snu. Tým provádí celonárodní studii, do které je zapojeno téměř 600 psů, a testuje potenciál léku rapamycin prodloužit život.

Obvykle rapamycin užívají lidé. Je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro lidi, kteří podstoupili transplantaci orgánů. Lék potlačuje imunitní systém, aby zabránil jeho útoku na darované orgány. Rapamycin, známý také pod názvem sirolimus, však může pomoci zpomalit i proces stárnutí psů a potenciálně tak prodloužit jejich život o několik let.

Vedoucí výzkumník studie, doktor Matt Kaeberlein, řekl deníku Daily Paws, že rapamycin se zaměřuje na biologii stárnutí u všech živých tvorů, na kterých byl testován, od jednobuněčných kvasinek až po myši. Potenciílním řešením by mohly být menší dávky, než jaké lidé užívají k prevenci odmítnutí transplantátu.

Mohli by naši psi žít o 3 roky déle?

„Zdá se, že rapamycin má schopnost ‚resetovat‘ imunitní funkce tím, že snižuje nárůst chronického zánětu, který doprovází stárnutí,“ říká Kaeberlein. „Vypadá to, že to má přínos i mimo imunitní systém v nejrůznějších tkáních a orgánech.

Při testování na myších vyšlo najevo, že rapamycin zvrátí funkční poklesy související s věkem v srdci, mozku, vaječnících a ústní dutině. Zdá se také, že zvyšuje schopnost imunitního systému odhalovat rakovinu a bojovat s viry, jako je chřipka nebo COVID-19.

V současné studii vědci předpokládají, že nízké dávky rapamycinu mohou prodloužit život psů až o tři roky. Kaeberlein podotýká, že tento odhad vychází z pokusů na laboratorních myších, kde rapamycin prodloužil průměrnou délku života až o přibližně 25%.

Pokud se toto procento použije u psa s dvanáctiletou délkou života, mohl by se pes užívající rapamycin teoreticky dožít patnácti let. Lék byl ovšem testován na myších, takže není známo, zda bude mít stejný účinek i na psy, jak tvrdí Keaberlein.

„Jako by vyhlídka na nový lék prodlužující život psů nebyla dostatečně vzrušující, mohl by fungovat i u stárnoucích koček, protože biologie stárnutí je u mnoha druhů velmi podobná,“ říká Kaerberlein.

Otázky zůstávají…

Kaeberlein říká, že si není vědom žádného biologického důvodu, kvůli kterému by psi měli větší nebo menší šanci na jeho využití, ačkoli někteří psi mohou na rapamycin reagovat odlišně kvůli své genetice. Pokud jde o to, kdy začít s jeho užíváním, Kaeberlein odhaduje, že na základě pokusu na myších je vhodné začít s jeho užíváním ve věku 6 až 7 let u větších psů a ve věku 9 až 10 let u menších psů.

A i když se studie ukáže jako úspěšná, není jasné, jak dlouho bude trvat, než budete moci získat rapamycin pro své stárnoucí domácí mazlíčky (nebo sami sebe).

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27143112/

Podle Kaerberlina jejich studie nepovede přímo ke schválení rapamycinu FDA pro dlouhověkost u psů, i když by to jistě mohlo pomoci. Dodává, že studie neusilovala o schválení rapamycinu FDA, protože ten je již schválen pro použití u lidí. Navíc lékaři a veterináři jej již mohou předepisovat pro neschválené použití.

Přes všechny tyto neznámé ve hře Kaeberlein naznačuje, že existuje dobrý důvod k optimismu.

„Pokud naše studie prokáže přesvědčivé důkazy o příznivých účincích a jen málo vedlejších účinků, předpokládám, že mnoho veterinárních lékařů bude předepisovat tento přípravek majitelům, kteří o to požádají,“ říká.

Zdroj: Daily Paws, projekt, wtkr.com, studie, YouTube