Šedá velryba porodila před zraky překvapených turistů

Přidat na Seznam.cz

Tomu se říká být ve správný čas na správném místě. Turisté, kteří se v novém roce vydali do kalifornských vod pozorovat migrující velryby, měli nejen to štěstí, že na vlastní oči spatřili samici majestátního plejtvákovce šedého, navíc se stali svědky narození jejího mláděte.

Plejtvákovec patří mezi středně velké kytovce, se svou délkou 15 metrů je 2x menší než rekordman plejtvák obrovský. Stačí se ale podívat na shora natáčené video a je jasné, že i tak je to úctyhodná velikost. Vždyť plejtvákovec je stejně dlouhý jako loď s turisty.

Plejtvákovci žijí a loví plankton, kril či malé rybky v chladných vodách kolem Arktidy. Na podzim se vydávají na dlouhou cestu směrem na jih, aby se v teplejších vodách kolem Kalifornského zálivu mohli spářit nebo porodit mláďata.

Každý rok na cestách

Trasu dlouhou 9 000 km urazí rychlostí 8 km/hod zhruba za 3 měsíce. Jako první dorazí na začátku ledna březí samice, které potřebují klid k porodu a péči o novorozeňata. Ostatní velryby se ukážou až v únoru, aby si našly partnera k páření.

V březnu odplouvají zpět na sever jako první samci, následováni samicemi bez mláďat. Březí samice a matky s kojenými mláďaty se vydávají na cestu teprve v dubnu, kdy je jisté, že malé velrybky náročnou cestu zvládnou.

Jejich každoroční cesta na jih a zase zpátky na sever měří 18 000 km. Plejtvákovci se tak řadí na 1. místo žebříčku nejdále migrujících savců světa.

Narození velrybky naživo

Turisté na lodi nejprve spatřili šedou velrybu přetočenou na záda. V její blízkosti se na hladině vznášelo něco červeného. Nejprve se domnívali, že to jsou jen červené řasy. Když zjistili, že je to krev, začali se obávat, že je velryba zraněná.

Jaké bylo jejich překvapení, když se ve vodě poprvé mihlo velrybí mládě! Tehdy si uvědomili, že byli svědky velrybího porodu. Kromě velkolepého zážitku je může hřát i vědomí, že narození plejtvákovce šedého zatím ještě nikdo před nimi neviděl.

Malá velrybka se v děloze matky vyvíjí přes 13 měsíců. Porod probíhá ocasem napřed. Narozené mládě měří asi 3 metry a váží víc než 900 kg.

Na záběrech pořízených z dronu už vidíme matku s mládětem plout v blízkosti lodi:

Přejme malé velrybce, ať se od ní žraloci a kosatky drží na sto honů.

Mimochodem, všimli jste si, jak velká velryba loď na chvíli laškovně nadzvedla?

Zdroj: Daily Mail, Wikipedie