Velryby se poprvé po 40 letech vracejí do polárních oblastí. Čím je to způsobeno?

Přidat na Seznam.cz

Poprvé po 40 letech, co se ocitly na pokraji vyhynutí, byly pozorovány velryby, které se vracejí do polárních oblastí. Polární velryby pronásleduje smutná historie, kdy jen v Antarktidě bylo za posledních 70 let lidmi zničeno několik stovek živočichů, uvádí portál Ocean.

Nyní, po komerčním lovu těchto mořských mamutů a po mnoha letech nepřítomnosti, se však polární velryby vrátily. Nedávná studie ukazuje, že za posledních devět let bylo v okolí subantarktického ostrova Jižní Georgie objeveno 41 nových exemplářů modrých velryb. To je největší počet, jaký byl kdy katalogizován, a je to důvod k oslavě zejména proto, že na stejném místě uhynulo za rok 3 000 jedinců.

Vědci, kteří se na této studii podíleli, se domnívají, že jednou z příčin návratu modrých obrů by mohlo být obnovení planktonu v této oblasti. Plankton je totiž oblíbenou potravou modrých velryb. Nyní, když je jejich potravní nabídka stabilní, vzrostly i šance na jejich rozmnožování, a nakonec i na návrat k normálnímu stavu v příštích letech.

Stejný jev byl pozorován i u keporkaků na Antarktickém poloostrově. Poté, co byli v době lovu velryb rovněž na pokraji vyhynutí, je jejich současná hustota populace podobná počtu, který existoval předtím, než se lov stal komerční praxí. V současné době je globální oteplování nejvýznamnější hrozbou, které populace polárních velryb čelí, dokonce významnější než lov. Zvýšení teploty vody vyčerpává zdroje potravy velryb a způsobuje jim stres.

Stejně tak hluk z velkých lodí narušuje vzájemnou komunikaci velryb, což snižuje pravděpodobnost získání potravy. Ukazuje se, že to má na vliv na soudržnost v hejnech, kdy se matky oddělují od svých mláďat, protože s nimi nemohou komunikovat.

Zdroj: kingdomstv.com, youtube.com