Většina jedovatých žab je chována v zajetí, tvrdí nejnovější studie

Přidat na Seznam.cz

V zemích jako je Peru, Ekvádor a Kolumbie, existují chovy žab v zajetí, které konkurují pytlákům. Právě pytláctví a nadměrný odlov těchto divoce chovaných žab může mít vážné negativní dopady na volně žijící populace i na genetickou rozmanitost těchto obojživelníků.

Co přinesla nová studie

Nová studie zjistila, že naprostá většina druhů jedovatých žab je chována v zajetí, i když některé jsou stále nelegálně získávány z volné přírody, píše web ReptilesMagazine. Vyplývá to ze studie Devina Edmondse, doktoranta z Illinoiské univerzity. Edmonds, který chová jedovaté žáby od 90. let 20. století, se rozhodl zjistit dynamiku obchodu s jedovatými žábami za posledních 30 let ve snaze pochopit, jakým hrozbám mohou tato zvířata čelit ve volné přírodě.

„Během pandemie, kdy jsem nemohl být v terénu a studovat žáby, jsem se přistihl, že zírám na žáby v teráriích a přemýšlím o tom, odkud pocházejí,“ uvedl Edmonds v tiskové zprávě oznamující tuto studii. „Zdálo se, že to nikdo neví, a tak jsem začal vytvářet tabulku žab v soukromých sbírkách, abych zjistil, jak se tam vlastně dostaly.“

Edmonds zjistil, že podíl ohrožených druhů v soukromých sbírkách ve Spojených státech je přibližně stejný jako ve volné přírodě. Edmonds také poznamenal, že některé kriticky ohrožené druhy, jako je jedovatá pralesnička ohnivá (Oophaga histrionica) a jedovatá žába Lehmannova (Oophaga lehmanni), se v soukromých sbírkách vyskytovaly v letech 2015-2020. Tyto druhy se v obchodech s plazy prodávají za cenu v přepočtu 1 200 korun až 2 300 korun za kus, zatímco pašované druhy se prodávají za 45 000 korun a více.

Negativní dopad pytláctví

Edmonds poznamenal, že v letech 1990-2005 bylo malé množství jedovatých žab pašováno přímo do Spojených států ze zemí, jako jsou Peru, Panama a Ekvádor. V této době byly tyto žáby pašovány také do Evropy, přičemž některé byly zabaveny výzkumnými institucemi, které spolupracují se soukromými chovateli. Potomci těchto zabavených žab pak byli dovezeni do Spojených států.

Jedna obchodní operace v Panamě představovala největší počet dovozů jedovatých žab do USA od roku 2000,“ uvedl Edmonds. „Desetitisíce žab odchycených ve volné přírodě byly papírově vyváženy jako chované na farmách. Panama věděla, že se vyvážejí, a USA věděly, že se dovážejí, ale žáby byly nesprávně uváděny jako chované v zajetí.“

Pytláctví a nadměrný odlov těchto volně chytaných žab může mít vážné negativní dopady na volně žijící populace i na genetickou rozmanitost těchto obojživelníků. Edmonds také poznamenal, že v zemích, jako je Peru, Ekvádor a Kolumbie, existují chovy žab v zajetí a farmy, které konkurují pašerákům žab na černém trhu. Tito legální chovatelé mají jisté úspěchy a zisky zase využívají k financování managementu a ochrany biotopů.

Edmonds však upozorňuje, že je důležité přesně vědět, odkud váš potenciální jedovatý žabí mazlíček pochází, a že na výstavách plazů a veletrzích může být vyšší pravděpodobnost prodeje nelegálně odchycených exemplářů.

Zdroj: reptilesmagazine.com