Vlhovití jsou roztomilí ptáčci, kteří si v zemi hloubí nory

Přidat na Seznam.cz

Vlhovití jsou středně velcí ptáci, kteří pochází z Afriky, Asie, jižní Evropy a Austrálie. Obývají širokou škálu biotopů, od polootevřených lesů až po tropické deštné lesy. Tito ptáci jsou velmi společenští, často se rozmnožují a hnízdí ve velkých koloniích.

Velikost, vzhled a chování

Vlhovití jsou středně velcí ptáci, měří 18 až 30 cm, váží 16 až 85 gramů a rozpětí křídel je 25 až 50 cm, píše A-Z-Animals. Mají velkou hlavu, krátký krk, krátké nohy a světlé opeření. Jejich křídla mohou být špičatá nebo zakulacená, přičemž ti s delšími křídly jsou více stěhovaví. Mají dlouhý a zahnutý zobák s ostrým hrotem, který používají k chytání kořisti ze vzduchu. Většina druhů je alespoň částečně zelená a mnohé mají černé pruhy přes oči. Samci a samice jsou si vzhledově podobní a mláďata vypadají velmi podobně jako dospělí jedinci.

Vlhovití jsou denní tvorové, i když některé druhy mohou v závislosti na podmínkách migrovat i v noci. Tito ptáci jsou velmi společenští a hnízdí v koloniích. K jejich denním rituálům patří vylézání z hnízdních nor po rozednění, slunění se a honění se za potravou. Některé druhy se účastní společenských aktivit i mimo hnízdní období.

Jsou také poměrně hlasití a vydávají jednoduché zvuky. Žijí v koloniích o pěti až 200 norách, které jsou tvořeny klany. Každý klan se skládá ze dvou až tří párů, jejich pomocníků a jejich potomků.

Kde včelojeda najít

Včelojedi žijí na čtyřech kontinentech včetně Afriky, Asie, Evropy a Austrálie. Většina druhů se vyskytuje v Africe, ale několik druhů obývá Asii, od Indie a jižní Číny až po indonéské ostrovy. Kromě toho žije v Evropě a Austrálii po jednom druhu. Tito ptáci nemají přísné nároky na životní prostředí, potřebují pouze vyvýšené místo, odkud mohou pozorovat kořist, a místo, kde si mohou vyhrabat nory. Najdete je v polootevřených lesích, křovinách, lesích, deštných pralesích i v subpouštích. Jejich stanoviště jsou obvykle v blízkosti vody, protože břehy řek jsou vhodným místem pro hnízdění. Včelojedy hledejte v hejnech sedících na větvích nebo se slunících se na zemi.

Vlhovití jsou dutinoví hnízdiči, kteří se zahrabávají přímo do půdy. Hnízdí v koloniích a v jedné oblasti mohou být stovky dutin. Samci a samice hloubí nory ostrými zobáky, kterými píchají do písku, dokud se neuvolní. Stavba hnízda může trvat až 20 dní a během této doby se jejich zobáky mohou otupit a zkrátit.

Zdroj: a-z-animals.com