Výcvik slepeckého psa trvá minimálně 8 měsíců

Přidat na Seznam.cz

Slepecký pes není jen mazlíček – je to nepostradatelný pomocník. Pomáhá mu bezpečně procházet ulicemi, vyhýbat se překážkám, najít volné místo v tramvaji nebo najít vchod do budovy. Než se z roztomilého štěněte stane opravdový pomocník, čeká ho několik měsíců náročného výcviku. 

Kdo se může stát slepeckým psem?

Ne každý pes se pro tuto roli hodí. Vodicí pes musí být klidný, trpělivý, chytrý a hlavně ochotný spolupracovat. Proto se nejčastěji vybírají labradoři, zlatí retrívři nebo němečtí ovčáci. Často se také používají tzv. labradoodle – kříženci labradora a pudla, kteří jsou vhodní pro lidi s alergiemi.

Výcvik začíná už v raném věku. Štěňata putují na prvních 10 až 12 měsíců do tzv. „vychovatelských rodin“ – dobrovolníků, kteří se starají o jejich první kroky v životě. Učí je základní poslušnosti, chození na vodítku, a hlavně se štěně seznamuje se světem – lidmi, dopravou, hlukem.

Osm měsíců intenzivní školy

Po návratu z vychovatelské rodiny začíná skutečný výcvik. Ten trvá minimálně osm měsíců, často ale i déle. Rozdělme si ho do tří hlavních fází:

1. Základní výcvik

Pes se učí chovat slušně – chodit na vodítku, zastavit u obrubníku, nepodbíhat lidem pod nohama. Musí ignorovat cizí psy, hluk nebo pachy jídla. Nejde jen o poslušnost, ale o schopnost zachovat klid v různých situacích.

2. Učení profese

Tady už jde do tuhého. Pes se začíná učit, co to znamená „vidět za člověka“. Musí rozpoznat překážky, vést bezpečně kolem nich, najít dveře, schody, přechody. Dokonce i ví, kdy nesmí poslechnout příkaz – třeba když by dovedl pána do silnice, kde jede auto.

3. Seznamka s budoucím pánem

V poslední fázi se pes seznamuje se svým budoucím majitelem. Společně trénují každodenní situace a hlavně si na sebe zvykají. Důvěra a porozumění jsou totiž základem jejich budoucí spolupráce.

Štěňata při výcviku
Štěňata při výcviku, Zdroj: Shutterstock

Co všechno slepecký pes umí?

Možná vás překvapí, co všechno si musí zapamatovat. Vodicí pes umí:

  • vést člověka rovně, bez zbytečného kličkování,
  • zastavit u obrubníku, schodů nebo přechodu,
  • vyhnout se překážkám v cestě (i těm visícím, třeba větvím),
  • najít dveře, lavičku, výtah nebo třeba místo k sezení,
  • ignorovat ostatní psy, jídlo na zemi nebo hluk.

A co je nejdůležitější – pes musí být schopen samostatně přemýšlet. Pokud by měl pán špatný odhad a řekl mu „jdi“, ale před nimi by bylo schodiště bez zábradlí, pes prostě odmítne jít dál. Tomu se říká „inteligentní neposlušnost“.

Kolik to všechno stojí?

Výcvik vodicího psa není levná záležitost. Celkově může stát okolo 250 000 korun, někdy i víc. A to nezahrnuje jen výcvik – je potřeba krmení, veterinární péče, výcvikové pomůcky a hlavně čas zkušených trenérů.

Naštěstí existují organizace jako Helppes, Pestrá, nebo Pomocné tlapky, které výcvik financují z darů, grantů nebo veřejných sbírek.

Vodící pes se svým pánem
Vodící pes se svým pánem, Zdroj: Shutterstock

Neviditelná, ale silná vazba

Vodicí pes není jen pracovní nástroj. Je to kamarád, parťák, a pro mnoho zrakově postižených lidí i důvod, proč ráno vstát z postele a vydat se ven. Mezi člověkem a jeho psem vzniká hluboký vztah založený na důvěře. Člověk se musí naučit spoléhat na svého psa – a pes naopak musí být jistý, že jeho pán ho chápe a správně vede.

Když vidíte slepeckého psa v akci, vypadá to jako samozřejmost. Ale za každým takovým psem je dlouhá cesta, spousta práce, odříkání a lásky. Pomáhá nejen tím, že vede – ale i tím, že dává zrakově postiženému člověku větší svobodu, sebevědomí a chuť žít naplno.

Zdroj: life.forbes.cz, deleni.idnes.cz, lifee.cz