Zabijácké kosatky: Jak loví nejobávanější predátor moří a oceánů?

Přidat na Seznam.cz

V angličtině se těmto kytovcům říká „killer whale“ – tedy velryba zabiják. Jde sice o zkomoleninu, původně mělo označení znamenat zabiják velryb, přesto ale poměrně jasně vystihuje povahu těchto kytovců. Jde o živočicha na absolutním vrcholu potravního řetězce. Pojďme se nyní společně ponořit do světa kytovců, před kterými se třese celé moře.

Velryba zabiják

Dokonalý predátor. Tak by se dala stručně vystihnout kosatka dravá (Ornicius orca). Tento až devítimetrový zástupce čeledi delfínovitých obývá moře celého světa – vyhovují jim přitom jak klidná pobřeží, tak otevřené moře. Je také mimořádně inteligentní, vede složitý sociální život a disponuje pro lov naprosto dokonalým tělem.

Kosatky žijí v rodinných klanech, přičemž spolu navzájem hojně komunikují. Tyto klany čítají průměrně 40 jedinců a komunikace je jim prospěšná při lovu. Kosatky jsou nebezpečné i díky své kooperaci i díky vytrvalosti, kterou při lovu projevují.

Na Willyho zapomeňte!

Díky slavnému filmu „Zachraňte Willyho“ se kosatky staly populárními mořskými tvory (o smutném příběhu kosatky, která si zahrála Willyho, si můžete přečíst zde). Tak je to ale jen mezi lidmi: ostatní mořští tvorové mají z tohoto mořského savce absolutní hrůzu, a když se kosatky někde objeví, v panice se snaží oblast opustit.

Jídelníček má kosatka více než pestrý: ryby, ploutvonožce, mořské ptáky, želvy, žraloky i velryby. Stejně fascinující pak je úsilí a hlavně vynalézavost, které při lovu projevují. Pojďme si ukázat některé případy lovících kosatek.

Nejsi v bezpečí ani na souši!

K oblíbeným laskominám kosatek dravých patří ploutvonožci. Tuleni, lachtani, mroži… Černobílí obři nejsou vybíraví. Zejména mláďata jsou oblíbenou potravou: jsou ještě nezkušená a kosatky je uloví mnohem snazším způsobem.

Když však lachtani uniknou na břeh, nemají vyhráno. Kosatky jsou chytré, vynalézavé, silné… Dokázaly se naučit vystřelit na břeh a nešťastného lachtana stáhnout zpět do vln. Jak to vypadá, když černobílé torpédo vyskočí na břeh, se můžete podívat zde, kde kosatky loví lachtany hřivnaté (Otaria flavescens):

U Antarktidy si přisvojili jinou schopnost. Za pomoci úžasné kooperace jsou schopny shodit odpočívajícího tuleně z ledové kry do vody! Dělají to pomocí uměle vytvořené vlny, kterou pak namíří proti ledové kře s odpočívajícím tuleněm.

I tato technika je nafilmovaná. Na následujících záběrech vidíme skupinu kosatek, která podobným způsobem útočí na osamělého tuleně Wedellova (Leptonychotes weddellii):

Takto tedy kosatky loví ploutvonožce. Nejsou to však jen oni – ač jsou oblíbenou potravou. V bezpečí nejsou ani další mořští savci.

Na velikosti nezáleží…

Kooperace je klíčem k úspěchu a kosatky si to moc dobře uvědomují. Díky tomu dokážou napadnout mnohem větší živočichy: velryby. I tento lov, při němž skupina kosatek doslova uvláčí nebohou velrybu, se vědcům podařilo zaznamenat.

Vědci z Monterey Bay natočili, jak vypadá lov smečky kosatek na plejtvákovce šedého. Hezký pohled to není, ale v případě zájmu…

V čem Čelisti lhaly?

Ikonický film Čelisti od Stevena Spielberga dostal roku 1978 pokračování, které navazovalo na první díl. V jedné ze scén zde můžeme vidět vyvrženou mrtvolu kosatky dravé, kterou měl parybí antagonista zabít. Scéna do filmu možná působivá, nicméně matoucí. Kosatky jsou opravdový postrach a loví i žraloky.

Když zde mluvíme o žralocích, nemáme na mysli jen malé žraloky, ale i obávaného žraloka bílého (Carcharodon carcharias), který může dorůst délky až šest metrů. Pro kosatku však nepředstavuje nebezpečí. Naopak, představuje chutný zákusek. Aby toho nebylo málo, byl u Farallonských ostrovů zaznamenán případ, kdy si kosatky se stále živým žralokem bílým hrály, než jej usmrtily a sežraly!

Záběry kosatek, které napadají žraloky, můžete zhlédnout níže:

Zdroje: youtube.com, 1000 ryb. BURNIE, David. Zvířata a ostatní živočichové. MCMILLAN, Beverly a John A. MUSICK. Žraloci. Svět zvířat: velká obrazová encyklopedie. ANDĚRA, Miloš. Svět zvířat III: Savci (3).