Zákeřný žralok vykusuje maso z živých obětí!

Přidat na Seznam.cz

Ne každý hrozivý tvor musí být automaticky velký. I když se mezi žraloky najdou velké a nebezpečné druhy, jako jsou třeba velcí bílí žraloci (Carcharodon carcharias), existuje i řada menších žraloků. Jeden z těchto menších žraloků si ale našel velice zákeřný způsob obživy: vykusuje maso z těl živých mořských tvorů!

Zákeřný žralok

Tento druh žraloka se nazývá žraloček brazilský (Isistius brasiliensis, někdy také uváděn jako žraločík brazilský) a dorůstá průměrné délky 45 cm. Větší žraločci pak mohou dorůst půlmetrové délky. Není to ale velikost, co žraločky proslavilo, je to jejich specifický způsob obživy.

Menší kořist, kterou se mohou stát nejrůznější menší hlavonožci, sice polyká vcelku, osvojil si ale i jinou techniku. Vlastně se živí vykrajováním masa. V noci, kdy tento žralok vyplouvá na lov, vyhledává velké ryby a mořské savce – kupříkladu tuleně. Nepozorovaně se přiblíží, načež svými ostrými kruhovými čelistmi rychle vykusuje kruhový kus masa a stejně rychle raději mizí…

Hloubkomořský živočich

Většinu života tráví žraločci brazilští v téměř kilometrové hloubce. K hladině vyplouvá právě v noci, kdy se chystá k lovu, načež se opět stáhne do hlubiny. Je takovému životnímu stylu skvěle uzpůsoben. Ve slabém světle mu pomáhají veliké oči, v plavání mu zase pomáhají olejová játra, díky kterým je ve vodě lépe nadnášen.

Aby nalákal svou kořist, má žraloček brazilský dokonce fosforeskující břicho, které si mohou velcí savci nebo ryby splést s třpytícím se tělem kořisti…

Žraločci a lidé

Asi nejlepší demonstrací síly čelistí žraločků brazilských je fakt, že byly zaznamenány jejich útoky na ponorky! Žraločci jsou patrně přilákáni elektrickým polem, které kolem ponorek vzniká, načež se pokusí z ponorky vykousnout kus domnělého masa. Důkazem těchto útoků jsou vykousnuté gumové součásti sonarů, které dokázaly ostré čelisti žraločka brazilského zpracovat.

Je také zaznamenán případ útoku přímo na člověka. Žraloček brazilský napadl na Havaji profesionálního plavce. Než se žraločkem způsobené zranění zahojilo, zabralo to celých devět měsíců!

Zdroj: bioone.org, MCMILLAN, Beverly a John A. MUSICK. Žraloci. Praha: Slovart, 2011. BURNIE, David. Velká obrazová encyklopedie: Zvířata a ostatní živočichové. Praha: Svojtka & Co., 2011.