Žraloci v Chorvatsku: Žije tu i velký bílý!

Přidat na Seznam.cz

Když se hovoří o žraločích útocích, často se zmiňují oblasti, jako je Austrálie, Jihoafrická republika nebo Kalifornie. V těchto oceánských oblastech se žralokům daří, čili není divu, že zde občas dojde ke kontaktu s lidmi. Věděli jste ale, že se žraloci nevyhýbají ani našemu oblíbenému Jaderskému moři?

Žraloci na Jadranu

Ačkoliv Jaderské moře není svou velikostí nijak ohromující, sídlí zde na 30 druhů žraloků! Když ostatně přijdete do chorvatské restaurace, můžete v jídelníčku narazit na pojem „morski pas“. Tento termín označuje právě žraloka!

Mimo malých a neškodných žraloků, jako je máčka skvrnitá, se v Chorvatsku vyskytují i velcí žraloci, jako je žralok modrý, žralok mako a dokonce žralok bílý! Největším druhem, který na Jadranu můžete potkat, je pak až deset metrů dlouhý žralok velrybí. Ten je neškodný, živí se planktonem a malými rybami, působí ovšem hrozivě!

Podívejte se na video žraloka mako, které bylo natočeno nedaleko Korčuly:

Jadranští žraloci a české učitelky

V obecném povědomí panuje legendární kachna, že oblíbenou stravou žraloků na Jadranu jsou české učitelky. K tomuto fenoménu se vyjádřil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Ten populární kachnu vysledoval až do novinových článků na samém počátku 20. století. Řada uštěpačných poznámek může mít původ v informaci z Národních listů o tom, že roku 1907 měla být na Jadranu napadena česká učitelka. Když se pak podíváme do databáze žraločích útoků v Chorvatsku, je zde tento případ opravdu evidován: žena útok nepřežila.

Další útoky

Zmiňovaná databáze se zmiňuje o 21 nevyprovokovaných útocích žraloků v Chorvatsku od roku 1888. Poslední zaznamenaný útok se odehrál roku 2008 a jeho obětí byl Damjan Pecek. Ten se zrovna potápěl s harpunou v zátoce Smokvina, když jej napadl velký bílý žralok.

Damjan útok přežil. Poslední smrtelné útoky se v Chorvatsku odehrály ještě za dob Jugoslávie, roku 1974. Ten byl pak opravdu nešťastným rokem: v čelistech žraloka tehdy našli smrt hned tři lidé!

Prvním byl německý turista Rolf Schneider. Útok měl na svědomí opět velký bílý žralok. Druhou a třetí obětí měli být podle serveru Goshark.co.za dva čeští turisté. Druh žraloka tentokrát není jistý. Oba turisté z Čech měli nicméně zemřít.

Strach není na místě

I když zní zkazky o žraločích útocích děsivě, strach není na místě. Statistická pravděpodobnost, že se stanete obětí žraločího útoku, je naprosto minimální. Spíše se utopíte, než skončíte ve žraločích čelistech.

Navíc jsou zkazky o žraločích útocích často přibarveny senzacechtivými novináři. Hlavní je se nebát!

Zdroje: zoopraha.cz, sharkattackdata.com, goshark.co.za