Zvířata spí, ale o tom, jak to dělají žraloci, se toho ví jen málo

Přidat na Seznam.cz

U žraloků a rejnoků zatím nebylo objasněno, jak dokáží spát, přičemž musí být neustále v pohybu, aby se neudusili. Je řada lidí, kteří začali tuto záhadu rozplétat. Nejnovější zjištění fyziologických důkazů spánku u žraloků jsou zatím nejprůkaznější v této oblasti, uvádí portál The Conversation.

Klid neboli nečinnost

Žraloci jsou jedinečnou skupinou obratlovců, protože nepřetržitě plavou, aby pasivně tlačili mořskou vodu bohatou na kyslík přes žábry. Jiné druhy čerpají mořskou vodu přes žábry ručně, zatímco se nehýbou (bukální pumpaři). Žraloci si navykli na denní vzorce aktivity, aby přežili.

Spánek nebo klidný odpočinek?

Reakce zvířat a jeho vnímání vnějších podnětů jsou ve spánku sníženy v důsledku vypnutí nebo útlumu smyslů. Žraloci reagují po pěti minutách nečinnosti hůře na mírné elektrické impulzy. Spánek je také vnitřně regulován, takže žraloci mohou ztracený spánek obnovit tím, že spí více. Ale u zvířat nic takového není.

Chování u zvířat je klamné a zavádějící. Zvířata se mohou tvářit, že spí, a přitom jsou vzhůru, a naopak. Bohužel samotné chování často nestačí ke spolehlivému rozpoznání spánku.

Fyziologie spánku žraloků

Spánek u žraloků způsobuje změny rychlosti metabolismu. U ostatních zvířat se projevuje nenápadné chování související se spánkem, jako je poloha očí a těla. Během pětiminutové a delší nečinnosti se však rychlost metabolismu výrazně sníží. Dále mění postoj, kdy přecházejí ze vzpřímené polohy do zcela ležaté polohy. Bylo však zjištěno, že poloha očí nesouvisí se stavem vědomí žraloků, protože byli často pozorováni, jak spí s otevřenýma očima.

Zdroj: theconversation.com