Co byste měli vědět o dobrmanovi, než si jej pořídíte

Přidat na Seznam.cz

Dobrmani mohou být černí, černí s pálením, modrošedí, plaví, červení a bílí. Celkově mají odvážný, odhodlaný a hrdý vzhled. To vše se dozvíte v článku na webu Dogster.

Dobrmani mají štíhlou, mohutnou a výraznou kostru. Mají vyrovnaný, ostražitý postoj připravený k pohybu a živý, inteligentní výraz. Dobrmani mají hluboký, široký hrudník, silný krk a středně velké, hranaté a svalnaté tělo. Mají klínovitou hlavu s ostražitýma, tmavýma očima a ušima, které jsou buď zastřižené, nebo směřují vzhůru. Mají kupírovaný ocas (obvykle) a rovné končetiny.

Historie dobrmanského pinče (dobrmana)

Dobrmanské pinče (pinscher znamená v němčině kousavý) vyvinul v 19. století německý výběrčí daní Louis Doberman. Tyto obávané psy vyšlechtil, aby ho chránili při jeho každodenních pochůzkách. Využil svého zaměstnání na částečný úvazek v útulku pro zvířata a ze směsi psů – pravděpodobně rotvajlerů, černobílých teriérů a německých pinčů – vytvořil klasického dobrmana. V roce 1921 byl založen Doberman Pinscher Club of America, který pomohl propagovat toto plemeno v USA.

Jak se s nimi žije

Navzdory své hrůzostrašné pověsti jsou dobrmani milující, laskaví a inteligentní psi. Jsou také známí jako svědomití a citliví, mazaní a pozorní, což by vysvětlovalo jejich úspěch jako policejních a vojenských psů.

Ze všeho nejvíc jsou to psi orientovaní na lidi, kteří touží po pozornosti, pozitivním posilování a kvalitním čase stráveném s rodinou. Při správném výcviku a socializaci mohou být milí a nenároční na děti.

Dobrmani jsou vysoce inteligentní a mají řadu dovedností, mezi něž patří pátrání a záchrana, agility a terapeutická práce. Pokud je dobrmanovi zadán úkol a je mu věnováno hodně duševní stimulace, zůstane poslušný a šťastný.

Dobrmani, ačkoli milují svou rodinu, mohou být velmi ochranářští a podezřívaví vůči cizím lidem. Pokud si myslí, že je jejich psovod ohrožen, udělají cokoli, aby mu neublížili.

Co byste měli vědět

Nebojte se dobrmana. Potřebují pevného majitele a každý v domácnosti by měl vědět, jak je ukáznit (samozřejmě velmi pozitivním způsobem). Mohou být dotěrní, pokud je po jejich, příliš dlouho. Pokud nejste připraveni s dobrmanem pracovat, můžete zkusit jiné, lépe ovladatelné plemeno.

Dobrmani budou v bytě v pohodě, pokud budou mít dostatek pohybu a pozornosti. Pravděpodobně nejsou nejvhodnějšími domácími mazlíčky do blízkosti malých dětí.

Zdravý dobrman se může dožít až 12 let. Mezi běžné zdravotní problémy patří srdeční choroby, dysplazie kyčelních kloubů a nadýmání. Chraňte je před chladným klimatem – jejich krátká srst je činí citlivými na chlad.

Stručná fakta

Hmotnost: 30 – 40 kg
Výška: 61 – 71cm

Vlastnosti

Odvážný a asertivní
Ochranářský
Tvrdý a nebojácný
Intenzivní
Snadno se vycvičí
Oddaný kamarád

Ideální lidský partner

Jednotlivci
Aktivní, sportovní typy
Zkušení psovodi
Osobnosti typu A

V ČR zaštituje chovatele dobrmanů Dobrman klub. Seznam chovatelských stanic dobrmanů v ČR zde.

Zdroj: Dogster, YouTube, redakčně upraveno