Znáte nejoblíbenější psí plemena v ČR?

Přidat na Seznam.cz

Že jsou Češi národ pejskařů, je všeobecně známý fakt. Pes je náš kamarád, člen rodiny, parťák. Bereme je s sebou takřka všude. V současné době je čím dál normálnější brát si s sebou psa i do práce, pokud to firemní kultura dovolí.

Psi ale neplní jen roli domácích mazlíčků. Jsou to také výborní pracanti – ať už ti policejní, asistenční anebo ti určení pro canisterapii. Psi jsou prostě součást našeho národního koloritu.

Každé plemeno je jiné, jak povahově, velikostí, barvou… Některé se hodí do bytu, jiné potřebuje ke spokojenosti velkou zahradu.

Plemena podle počtu psů

Dle Českomoravské kynologické unie, resp. její plemenné knihy vznikl žebříček deseti nejoblíbenějších psích plemen. Jde o psí plemena, která si Češi pořizují nejčastěji. Tento žebříček je v Česku v posledních letech hodně stálý.

Toto jsou plemena, která se v žebříčku dlouhodobě drží nejdéle a patří u nás k těm nejpopulárnějším. Tuto sestavu uvádí web: ukocouradoma.cz

1. Německý ovčák

Německý ovčák, nazývaný také „vlčák“, hraje prim nejenom u nás, patří k těm nejoblíbenějším plemenům psů celosvětově. Původně šlo o pasteveckého psa, nyní se tento oddaný a snadno cvičitelný pes využívá zejména jako hlídač a také jako služební pes.

2. Jezevčík

Také jezevčík je zástupcem loveckých plemen, dodnes je věrným společníkem myslivců. Tento tvrdohlavý pes však našel domov i v mnoha běžných českých domácnostech.

3. Jorkšírský teriér

Malý pes naplňuje zejména estetické požadavky svých majitelů. Jorkšírský teriér vyniká zejména svým roztomilým vzhledem, ale zaujme také inteligencí. Temperamentní pes je plný radosti, kterou přenáší i do svého okolí.

4. Čivava

Obdobně jako jorkšírský teriér je i čivava oblíbená zejména kvůli své velikosti a vzhledu. Málokdo ví, že čivava, původem z Mexika, patří mezi nejstarší psí plemena. Je to nenáročný malý pes s velkým temperamentem. Charakterizuje je však také bojácnost.

5. Labradorský retriever

Labradorský retriever, běžně nazývaný jen labrador, je dalším zástupcem loveckých plemen. Jeho přátelskou povahu však ocení nejenom myslivci, ale všichni.

6. Border kolie

Border kolie vyniká svoji inteligencí, hravostí a obratností. Ráda se učí, miluje sport. Hodí se pro aktivní majitele.

7. Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér je chytrý společenský pes, na kterého je často mylně nahlíženo pouze jako na bojového psa. Je houževnatý, ale také temperamentní a radostný.

8. Zlatý retriever

Jedná se o příbuzného labradorského retrievera s delší srstí. I zlatý retriever je hravý aktivní pes s jemnou povahou. Patří k těm nejoblíbenějším psím plemenům vůbec.

9. Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes pochází ze Švýcarska. Jeho radostná povaha, poslušnost i roztomilý vzhled z něho dělají ideálního rodinného psa.

10. Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl je loveckým i společenským plemenem. Elegantní vzhled doplňuje veselá povaha, zvídavost a inteligence.

Zdroj: ukocouradoma.cz, sportovní-kynologie.cz, cmku.cz