Mláďata husy bahenní skáčou desítky metrů ze skal kvůli potravě

Přidat na Seznam.cz

Video, které bylo natočeno na skalním útesu v Grónsku, budí zpočátku nemalé obavy, zda bude mít šťastný konec. A i když je pro člověka nepochopitelné, jakým způsobem na něm husy odcházejí hledat zdroj potravy, jejich vylétnutí neboli pád z hnízda je něco, co se denně rozhodně nevidí.

Na videu je patrné, že pod křídly své matky se na strmé skále schovává několik malých housat. Rodiče těchto hus bahenních postavily hnízdo na vrcholu zrádných skal a my můžeme sledovat, co se děje, když housata opouštějí hnízdo.

Žádné vylétnutí z hnízda, ale volný pád

To, co se při stavbě hnízda zdá jako lehkomyslná volba, je ve skutečnosti nejlepší způsob, jak ochránit mláďata před pozemními predátory, píše při upřesnění A-Z-Animals. Nevýhodou jejich způsobu života je, že rodiče mají hnízdo na velmi vyvýšeném místě, a to bez zdroje potravy. Husy bahenní jsou býložravci a živí se převážně trávou. Na tomto skalnatém výběžku však není téměř žádná tráva. Výška těchto skal je přibližně 400 metrů a mláďata nemohou létat dříve než osm týdnů po vylíhnutí. Jak to tedy udělají? Jediná možnost je skočit dolů, nehledě na výšku.

Běžná taktika, která je osvědčená

Jak uvádí rovněž National Geographic, tato taktika je pro husy bahenní zcela přirozená a léta osvědčená. Jsou totiž lehká a nadýchaná a často se zdá, že se při pádu odrážejí od kamenů, díky čemu se jim zpravidla nic nestane. Uvádí taktéž, že je tento volný pád, který musí brzy po narození podstoupit mnohem bezpečnější, než kdyby hnízdily dolů na zemi, kde na ně mohou číhat predátoři, jakými jsou nejčastěji lišky, ale také rackové ledňáčci.

A jelikož husí rodiče nejsou vůbec nezodpovědní, protože sami kdysi podobný pád zažili, dobře vědí, že jejich mláďata se s tímto úkolem snadno poperou. Je však nepopíratelné, že odolnost těchto mláďat je ohromující! Po dopadu na zem se oklepou a následují své rodiče ke zdroji potravy a vody. A i když jsou někdy tyto skoky malých housat neomalené, jsou nepopíratelně nejmenšími hrdiny svého druhu.

Zdroj: A-Z-Animals, National Geographic