Orlí tanec nebo boj o holý život? Podívejte se na krále oblohy

Přidat na Seznam.cz

Orel je považován za krále nebes, je také národním symbolem USA. Podívejte se, jak tito nádherní dravci předvádí svůj bojový tanec.

Orli patří mezi jestřábovité a ti, kteří žijí i v naší zemi, jsou přísně chráněni. Orel bělohlavý, kterého můžete vidět ve videu, může mít rozpětí křídel i přes dva metry a vážit až 5 kilogramů. Žijí především na území Ameriky, a snad proto se stali symbolem nejen USA.

Symbol

Už staří Řekové považovali orla za symbol nejvyššího z bohů, Dia. Velký význam má také v indiánské kultuře, kde měl orel představovat posla mazi lidmi a bohy. Od roku 1782 je znakem Spojených států amerických, u nás je orel také symbolem Moravy a Slezska. Slováci mají Orla sklaního, který představuje tzv. “pána Tater”.

Síla i rychlost

Když nenese kořist, letí Orel bělohlavý asi 50-70 km/h, pokud nese rybu, je jeho rychlost asi 48km/h. Té nejvyšší rychlosti ale dosahuje tehdy, pokud se chce ponořit, a to neuvěřitelných 120–160 km/h. Ze všech známých druhů neexistuje žádný dominantní, přesto jsou ale orli schopni o potravu bojovat mezi sebou. Při orlím zápase tedy není možné znát předem vítěze.

zdroj: allaboutbirds, webarchive, archives