Viděli jste někdy jelena, který shazuje své paroží?

Přidat na Seznam.cz

Že jeleni své paroží shazují, to víme všichni. Viděli jste ale někdy, jak to dělají? Podívejte se, jak to vypadá, když tuto krásnou korunu shazují!

Jeleni jsou zvířata, která se vyskytují téměř po celém světě, a jako čeleď (konkrétně losi) je najdeme i v těch nejstudenějších oblastech. Jelen evropský, známý také jako lesní, který se vyskytuje v našich lesích, je bíložravec žijící ve stádu. Takové stádo pak zahrnuje jen minimum samců, cedoucí stáda má však celý harém samic.

Král lesa

Právoplatně se jelenům přezdívá král lesa, za což vděčí především svému paroží. Dospělý samec může měřit i dva metry a vážit až neuvěřitelných 200 kilogramů. Pro samce je, kromě paroží, charakteristická také hříva, kterou mají po celém krku. Jejich paroží je pak tvořeno kostí, která může každý den vyrůst až o dva centimetry. Paroží si jeleni pak brousí o strom a v období říje s ním pak zápasí mezi sebou. Na konci zimy toto paroží shazují, aby jim na jaře vyrostlo nové, které má zpočátku tenkou, sametovou vrstu, nazývanou lýčí.

Historie

Pokud se vám zdá dvoumetrový jelen obrovský, podívejte se na jeho předka. Tím byl Megaloceros, v překladu „obrovský roh“, který žil na naší zemi asi před 400 000 lety. Na délku mohl dorůstat až tři metry, ovšem jeho paroží bylo něco, co mu dnešní jeleni mohou jen závidět! To mohlo mít rozpětí až 3,7 metru, což je sice majestátní koruna, ovšem kvůli těmto rozměrům nemohl žít v lese, jako dnešní jeleni.

zdroj: biolib, priroda, atlaszvirat