Záchrana mláděte lenochoda se povedla! Vrátilo se ke své mámě

Přidat na Seznam.cz

Díky pomalému metabolismu je životní tempo lenochoda přirozeně pomalé. To ale neznamená, že celý život jenom prospí. Samice to mají nesmírně náročné, jelikož jim samci s péčí o mládě nepomáhají. Často se tak stává, že z náruče matky spadne na zem. Emotivní moment, který zachycuje pomalý návrat mláděte k jeho matce ve videu níže, vás proto chytne za srdce.

Výchova je náročná a matka je na ni sama

Mládě lenochoda je plně závislé na své matce, která ho učí, jak přežít v korunách deštného pralesa. Když nastane čas porodu, matka obvykle sestoupí do nižších větví koruny stromů a porodí zavěšená hlavou dolů, jak informoval The Sloth Conservation. V této poloze, pokud mládě spadne na zem, nedopadne daleko a matka může slézt dolů, aby si mládě vyzvedla. Ihned po narození se instinktivně přitiskne k matčině srsti a doplazí se k bezpečí její hrudi.

Matky pečují o mláďata samy

Samice lenochoda stráví až 12 měsíců svého života výchovou mláděte sama. To znamená, že veškeré břemeno ohledně výchovy je na ní. A jako každé matce, i samici lenochoda se čas od času stane faux-pas. Ve videu, které zachycuje návrat ztraceného mláděte k jeho matce, jí zřejmě během odpočinku vypadlo na zem. Naštěstí však s trochou pomoci od lidí, k sobě opět našli cestu.

Je taktéž možné, že mládě lenochoda vypadlo matce z hrudi, když lezla na strom. A zdá se, že to je u mláďat lenochodů běžný problém, uvedl A-Z-Animals. Mláďata lenochodů mohou přežít dlouhý pád, ale když jsou na zemi, jsou zranitelná vůči predátorům. Tomuto malému mláděti se naštěstí nic nestalo a v pravou chvíli se opět přivítalo se svou matkou. Když se mláďata lenochodů od matky oddělí, obvykle při pádu, vydávají „plačtivý“ zvuk, aby matku na tuto skutečnost upozornila. Než se však samice k mláděti dostane, spotřebuje spoustu energie a nějakou dobu jí to trvá.

Líný život v korunách stromů

Lenochodi většinu svého života tráví v korunách stromů, kde podřimují a zůstávají skryti před predátory. Samice lenochodů rodí jedno mládě ročně, a to po šestiměsíční březosti. Mládě se drží matky asi šest měsíců a drží se jejího břicha, když se pohybuje mezi stromy. Toto období je pro mládě důležité a pomáhá mu v učení a vývoji, píše World Wild Life. Když lenochod asi po šesti měsících opustí matku, osvojí si část jejího výběhu a pokračuje v komunikaci s rodičem prostřednictvím volání.

Zdroj: The Sloth Conservation, A-Z-Animals, World Wild Life