Želva jako mazlíček: Nezapomeňte ji pravidelně koupat!
Domácí želvy jsou tiché a relativně nenáročné, což z nich dělá atraktivní společníky. Existuje široká škála druhů želv a některé se však jako domácí mazlíčci hodí lépe než jiné.
Co budete pro želvu potřebovat?
Suchozemské želvy jsou samotářská zvířata, která ráda tráví čas o samotě. Totéž platí i pro jejich vodní protějšky, protože dospělí samci se často perou, když jsou spolu.
Želvy nejsou vhodným domácím mazlíčkem pro malé děti. Při nesprávném zacházení mohou být vystresované, případně i agresivní. Želvy mohou taky přenášet bakterie salmonely, které se můžou přenést na děti, pokud nedodržují správnou hygienu. Než si konkrétní želvu vyberete, ujasněte si několik věcí.
Vodní želvy jsou oblíbenější než suchozemské, protože jsou výrazně levnější. Mají však větší požadavky na prostředí než suchozemské želvy. Počítejte taky s tím, že želva s vámi bude dlouho. Většina želv se totiž dožívá 30 až 50 let.
Želvě musíte pořídit akvárium nebo terárium, které bude odpovídat její velikosti v dospělosti. Dospělé želvy obvykle dorůstají délky asi 15 až 50 cm. Budete proto potřebovat dostatek místa, abyste jí mohli pořídit akvárium. Akvárium by mělo být 4–5krát delší než želva, 3–4krát širší, a 1,5krát hlubší. Malé akvárium bude ideální pro malou želvu, ale jakmile začne růst, bude nutné ho vyměnit za větší.
Důležitá je taky výzdoba terária. Želvy potřebují prostor na plavání, ale taky místo, kde se mohou vyhřívat. Terárium proto budete muset vybavit rostlinami, kameny a dřevem, abyste napodobili přirozené prostředí.
Želvě budete muset věnovat hodně času. Její nádrž a akvárium potřebují čistit každé 2–3 týdny. Některé želvy také mohou vyžadovat pravidelné koupání ve vlažné vodě. Jednou za několik dní budete muset odstranit nespotřebované krmení a odpad. A samozřejmě bude potřeba věnovat čas i samotnému zvířeti. Asi si se želvou budete chtít hrát a víc ji poznat.
Na druhou stranu, želvy jsou od přírody plaché. Když jsou nervózní, schovají se do krunýře. Nemusíte tak s nimi trávit velké množství času, abyste je zabavili. Želvy se v tomto ohledu značně liší třeba od štěňat. Psi vyžadují měsíce výcviku, neustálou pozornost a procházky několikrát denně. U želv nic takového nehrozí.

Co obnáší život se želvou?
Různé druhy želv mají různé nutriční požadavky, proto doporučujeme konzultovat veterináře. Někteří majitelé domácích zvířat mají raději býložravé želvy, protože se snáze krmí. Listová zelenina jako kapusta kadeřavá a pampeliška jsou vynikající volbou pro býložravé želvy. Můžete jim dopřát taky mrkev, dýni a papriku.
Přesto stále existuje silná poptávka po masožravých želvách, které potřebují stravu složenou z živého hmyzu a malých zvířat. Takové stravování vyžaduje více práce než u býložravých želv. Ať už chováte jakýkoli druh želvy, je důležité zajistit, aby její strava splňovala její nutriční požadavky. Obecně platí, že dospělé želvy lze krmit každý druhý den, zatímco mladší želvy mohou potřebovat krmení každý den.
Správná péče zajistí, že želva zůstane zdravá. Pomůžou vám s ní tyto tipy:
- Čistěte pravidelně akvárium a vyměňujte vodu, aby nedocházelo ke kontaminaci. Při čištění odstraňte všechny části nádrže, včetně prvků v oblasti, kde se želva vyhřívá. Čištění provádějte teplou vodou a antibakteriálním mýdlem. Kameny před důkladným čištěním nechte namočené. Po vyčištění vše vraťte zpět a nádrž naplňte nechlorovanou vodou.
- Zajistěte správné fungování filtračního systému. Jistě nechcete, aby se v něm hromadily výkaly a zbytky potravy.
- Před manipulací s želvou si vždy umyjte ruce, abyste zabránili přenosu bakterií.
Nezapomeňte taky na správné vyhřívání a osvětlení. Akvárium potřebuje vytápění pro udržování správné teploty vaší želvy. Můžete použít vyhřívací lampu, která napodobuje sluneční teplo. Dostatečné osvětlení je nezbytné, protože poskytuje želvě vápník, který pomáhá udržovat zdravé kosti a krunýř. Želvy všech věkových kategorií by měly mít k dispozici UV-B osvětlení.
Zdroje: www.thesprucepets.com, royalexaminer.com, reptiledirect.com, pethelpful.com