Fosa vypadá jako kříženec mangusty, psa a a kočky. Toto poměrně malé zvíře je překvapivě největším predátorem Madagaskaru

Přidat na Seznam.cz

Fosa, kterou můžete znát například z animovaných filmů Madagaskar, je poměrně malé a na první pohled zvláštní zvíře. I se svou velikostí jsou ale největšími predátory Madagaskaru a jsou dokonce tak nebezpeční, že nemají přirozeného nepřítele.

Fosa – postrach Madagaskaru

Fosa je největší masožravý savec na ostrově Madagaskar. Mohou dosáhnout 70 až 80 cm na délku, přičemž jednou tolik má jejich ocas. Paradoxně ale do výšky nevyrostou víc, než 40 cm a s váhou 5-7 kilogramů by jen málokdo čekal, že se stanou predátory bez přirozeného nepřítele. Fosy loví ve dne i v noci a dokážou si vzít kořist jak ze země, tak ze stromů. Lemuři tvoří velkou část jejich stravy, ale jedí také malé savce, ryby, ještěrky, ptáky, žáby a hmyz.

Kříženec kočky, psa a mangusty

Fosa je zvíře s krátkou, ale hustou červenou až tmavě hnědou srstí, malou kočičí hlavou, psím čenichem, velkýma očima směřujícímu dopředu a malýma, kulatýma ušima. Navzdory tomu, že je příbuzná s mangustami, má fosa řadu kočičích rysů včetně zakřivených, zatahovacích drápů a lehce vystlaných tlapek, které pomáhají, když se pohybuje mezi větvemi. Stejně jako většina rostlinných a živočišných druhů nalezených na Madagaskaru je fosa zvíře, které se nenachází nikde jinde na světě.

Fosa je sama o sobě ale unikátní i v tom, že patří mezi nejstarší tamní zvířata. Fosa patří do skupiny madagaskarských masožravců, o kterých se předpokládá, že pocházejí z předků podobných mangustě, kteří dorazili na Madagaskar z Afriky téměř před 24 miliony let. Nejen, že je to největší predátor, ale i jeden z nejstarších z osmi druhů nalezených na ostrově.

zdroj: Wired, National Geographic, AZ Animals