Má vaše želva měkký krunýř nebo se objevila na některých místech hniloba? Co dělat?

Přidat na Seznam.cz

Želvy odlišných druhů mají krunýře různých velikostí, barev a tvarů, ale jedno mají společné – jejich krunýře jsou tvrdé a slouží jako ochrana. Někdy může prostředí, výživa, nemoci nebo úrazy změnit vzhled a účinnost těchto krunýřů a jejich znalost vám může říct, zda je vaše želva zdravá.

Normální a zdravé krunýře

Želví karapax, neboli hřbetní krunýř, a břišní krunýř zvaný plastron, by oba měly být vždy tvrdé, pokud se nejedná o vylíhlé želvy nebo druhy vodních želv, které krunýře vždy měkké, píše web TheSprucePets. Obě části krunýře jsou spojeny na boku těla a chrání orgány želvy a většinu jejího těla. Želví krunýř se skládá z viditelných částí, které se označují jako šupiny.

Co jsou zač ty šupiny?

Želví šupiny jsou tvrdé destičky tvořící krunýř, které vytvářejí ochrannou vnější vrstvu pokrývající kosti a epitel krunýře želvy. Tyto šupiny se u některých druhů vodních želv obvykle odlučují jako jednotlivé části, jak želva roste a svléká kůži, ale kost pod šupinami by nikdy neměla být odhalena. U suchozemských želv destičky nesplývají dohromady a u druhů, které si hloubí nory, se vnější vrstvy často opotřebovávají.

Co to je pyramidování krunýře?

Protože se vzhled želvích krunýřů může u jednotlivých druhů lišit, některé želvy mají přirozeně vrcholky krunýře. Pyramidování znamená abnormální tvar, kdy se jednotlivé části krunýře zformují do tvaru pyramidy nebo vyvýšeného vrcholu. Obvykle se jedná o chovatelský problém a dochází k němu při chronické podvýživě nebo nevhodném osvětlení. U volně žijících želv se tento problém nevyskytuje, pokud jej nezpůsobí nějaký úraz.

Příliš mnoho určité složky potravy, jako jsou bílkoviny, nedostatek vápníku nebo vitaminu D, nebo žádné ultrafialové osvětlení, které umožňuje tvorbu vitaminu D, to vše může způsobit pyramidy na krunýři vaší želvy. Těmto vadám se dá zcela předejít tím, že želvám poskytnete vhodnou potravu, osvětlení a prostředí. Tyto pyramidy zůstanou želvám po celý život, a to i po odstranění problémů vhodnou výživou a chovem.

Hniloba krunýře

Hniloba krunýře je obvykle způsobena bakteriemi, které se množí ve znečištěném prostředí, například ve znečištěné vodě nebo na plesnivé podestýlce. Vzniká, když bakterie infikují cévy a krunýř želvy a nakonec způsobí malé jamky a prohlubně nebo mu dodají prožraný vzhled. Na krunýři se také mohou začít tvořit měkké skvrny nebo dokonce oblasti s krvavým výtokem. Velmi silná hniloba krunýře způsobí, že odpadnou celé krovky a odhalí se kost pod nimi.

Hniloba skořápky vyžaduje agresivní léčbu antibiotiky a trvá dlouho, než se zahojí. Pokud si myslíte, že vaše želva trpí infekcí, kontaktujte svého veterináře, který se zabývá exotickými zvířaty, dříve než želvě způsobí bolest.

SCUD

Septikemická kožní vředová choroba (SCUD) je závažné onemocnění, které může začít jako infekce na krunýři v důsledku nějakého úrazu nebo poranění v kombinaci se špatným chovem. Tato nemoc nakonec postihne játra a další orgány v důsledku bakterií, které se dostanou do krevního oběhu z rány na krunýři. Pokud se želva někdy poraní nebo utrpí nějaké zranění, měli byste ji nechat vyšetřit veterinářem.

Metabolické onemocnění kostí

MBD (metabolické onemocnění kostí) je důsledkem nedostatečného příjmu vápníku, vitaminu D a UVB záření. Způsobuje, že kosti ztrácejí vápník a krunýř želv nakonec změkne nebo se deformuje. Správným chovem a výživou lze tomuto onemocnění snadno předejít a často se dá napravit agresivní terapií.

Zdroj: thesprucepets.com