Jsou kocouři láskyplnější než kočky?

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli se zdá, že pohlaví kočky nehraje v náklonnosti žádnou roli, studie kočičí osobnosti také naznačují, že má malý vliv na typ vztahu s majitelem. Naproti tomu pohlaví majitele má mnohem významnější vliv na pouto mezi kočkou a člověkem.

Ženy si ke kočkám dokáží vybudovat pevnější pouto

Důvodem, proč je náročné určit, zda jsou kocouři láskyplnější, je to, že některé výzkumy osobnosti koček vůbec neberou v úvahu pohlaví majitele jako proměnnou, protože 9 z 10 lidí, kteří vyplňují dotazníky týkající se osobnosti jejich kočky, jsou ženy, což ztěžuje získání přesných výsledků, uvádí DailyPaws.

To však neznamená, že majitelé koček mužského pohlaví nemají své kočičky stejně rádi. Když už, tak to dokazuje, že nezáleží ani na lidském, ani na kočičím pohlaví, ale na tom, jak se ke svému mazlíčkovi chováte.

Podporuje kastrace a sterilizace náklonnost?

V současné době neexistuje žádný důkaz, který by prokázal, že kocouři jsou před nebo po kastraci láskyplnější. Problémy s toulavostí a rvačkami kocourů způsobené hladinou testosteronu se však po kastraci výrazně snižují, což by mohlo být vnímáno jako zvýšení náklonnosti.

Některá plemena koček jsou známá tím, že si více než jiná cení času stráveného s vámi, například siamské kočky nebo mainské mývalí kočky. O projevech náklonnosti koček však rozhoduje mnoho dalších faktorů než jen přirozené dispozice.

Respektování hranic

Víte, jak se cítíte, když vás jeden příbuzný nadměrně objímá a hladí? Inu, i kočky mají své individuální hranice. A pokud si od nich nebudete fyzické aspekty, jako je objímání, líbání, lechtání, a dokonce i hlazení, vybudují si k vám hlubší pouto. Řeč těla vaší kočky poskytuje mnoho vodítek k tomu, kolik vaší náklonnosti chce, a dodržování těchto signálů buduje důvěru.

Raná socializace

Koťata, která procházejí procesem rané socializace, kdy se setkávají se známými i neznámými lidmi před dosažením věku 12 týdnů, se stávají přátelštějšími jedinci.

Pokud si vezmete kočku z útulku, mnohé z nich mají těžkou minulost a mohou mít zpočátku problém se zahřát. Trpělivost a soucit jsou tak vašimi nejlepšími přednostmi pro vytvoření bezpečného a pečujícího prostředí.

Zdroj: dailypaws.com, studie nbcnews.com, studie science.org