Zajímavosti o mravencích: I přes drobné tělo jsou to velcí siláci

Přidat na Seznam.cz

Přestože měří jen pár milimetrů, dokážou věci, které bychom jim sotva přisuzovali. Mravenci nejsou jen „malí černí brouci z lesa“. Jsou to výjimečně schopní tvorové, jejichž svět je plný síly, organizace a dokonce i zemědělství.

Unesou víc než kulturista

Začněme tím nejznámějším: silou. Mravenec dokáže unést 10–50násobek své vlastní váhy. Když si to představíte v lidských měřítkách, je to, jako kdyby průměrný člověk běhal po lese s osobním autem nad hlavou. Některé tropické druhy zvládnou dokonce i víc. A co víc – oni tu zátěž nesou nejen ve čelistech, ale také šplhají po větvích, staví z ní mosty, nebo ji nosí desítky metrů do mraveniště.

Mravenčí tělo je z biomechanického hlediska hotový zázrak. Tím, že jsou tak malí, mají obrovský poměr svalové síly k hmotnosti. Navíc je chrání silný exoskelet, který se chová jako přirozená zbroj i kostra v jednom.

Mravenec červený
Mravenec červený, Zdroj: shutterstock

Perfektní týmová práce

Na každém mraveništi je fascinující, jak dokonale vše funguje. Není to náhoda – mravenčí společnost je jedna z nejlépe organizovaných na planetě. U některých druhů žije v jedné kolonii několik stovek jedinců, u jiných i miliony. A každý přesně ví, co má dělat.

Existují dělnice, které sbírají potravu. Jiné se starají o larvy. Další mají na starosti údržbu a ventilaci hnízda. A pak jsou tu vojáci, kteří brání vstup před vetřelci. Všechno běží jako hodinky – bez šéfa, bez příkazů. Jak je to možné?

Klíč je v komunikaci pomocí feromonů – chemických signálů. Mravenci za sebou zanechávají pachové stopy, které ostatní čtou jako navigaci, výstrahu nebo výzvu k akci. Jednoduše řečeno: mravenec necítí strach, ale když ucítí „poplachový pach“, ví, že je problém.

Královna a její dvůr

V centru každé kolonie je královna. Ačkoliv by se podle názvu mohlo zdát, že všechno řídí, její hlavní úkol je jediný – klást vajíčka. A to pořádně. Některé královny zvládnou naklást tisíce vajíček denně. A dokážou to i dvacet let v kuse!

Oproti tomu obyčejné dělnice se dožívají jen pár měsíců, někdy i méně. Přesto se do své role vrhají naplno – mravenci totiž neznají pojem „volno“ nebo „lenost“. Každý má své místo, a i když ho čeká krátký život, věnuje ho naplno dobru celku.

Mravenčí královna
Mravenčí královna, Zdroj: shutterstock

Mraveniště: ekologický zázrak

Mraveniště nejsou jen hromady jehličí. Jsou to sofistikované stavby se systémem chodeb, větracích šachet a speciálních komor pro larvy, zásoby nebo dokonce „mrazáky“ pro odpad. Některé podzemní komplexy sahají do hloubky až dvou metrů a fungují jako perfektní přírodní klimatizace.

Ve volné přírodě pomáhají mravenci s koloběhem živin, okysličováním půdy a regulací škůdců. Lesní mravenec například spořádá denně stovky škodlivého hmyzu – je to nenápadný, ale výkonný ochránce lesa.

Mravenčí farmaření a otroctví

A teď pozor – některé druhy mravenců si doslova pěstují vlastní potravu. Například listořezní mravenci v Jižní Americe nosí do hnízda kousky listů, které používají jako substrát pro pěstování hub. Tyto houby pak slouží jako jejich hlavní potrava.

Jiné druhy si „pasou“ mšice, podobně jako my krávy. Mšice jim za ochranu produkují sladkou šťávu – medovici – a mravenci je za to střeží jako cenný dobytek. A pak jsou tu i ti, kteří přepadávají jiné kolonie, kradou jejich larvy a vychovávají z nich otroky. Ano, zní to jako temný sci-fi scénář, ale je to čistá biologie.

Malí obři planety

Když sečteme všechny mravence na světě, dojdeme k závratnému číslu – odhady mluví o 20 bilionech jedinců. To je zhruba 2,5 milionu mravenců na každého člověka. A dohromady váží víc než celé lidstvo.

Navíc jsou téměř všude. Od tropických pralesů přes evropské lesy až po městské parky. Stavějí, pečují, bojují, komunikují. A to všechno bez chaosu, bez hádek, bez politiky. Možná bychom se od nich mohli něco naučit.

Tak až příště uvidíte na lesní cestě řadu mravenců, jak si nesou jehličí nebo mrtvou muchu, zastavte se na chvíli. Pod nohama vám totiž běží civilizace, která tu byla dávno před námi – a možná tu bude ještě dlouho po nás.

Zdroj: stoplusjednicka.cz, denik.cz, lesycr.cz