Mravenečník: Tento fascinující tvor může denně sníst až 30 000 kusů hmyzu!
Řekne-li se mravenečník, vybavíme si poněkud legračně vypadajícího savce s dlouhým čenichem a ještě delším jazykem.
Tento zvířecí „specialista na hmyz“ nás ale může velmi překvapit svou obratností i životním stylem. Pojďme se podívat, co všechno tento fascinující tvor dokáže.

Obří jazyk a žádné zuby
Mravenečník s druhovým jménem „velký“ je největším z celé skupiny těchto tvorů. Na délku měří kolem dvou metrů – včetně huňatého ocasu – ale jeho nejzajímavější „výbavou“ je jazyk. Ten je neskutečně dlouhý – vyplazí ho až 60 centimetrů a umí s ním kmitat až 150krát za minutu! Proto není divu, že za jediný den dokáže spořádat až 30 000 mravenců a termitů.
A co je ještě zajímavější – mravenečníci vůbec nemají zuby. Místo toho mají jazyk pokrytý lepkavými slinami, díky kterým na něj hmyz snadno ulpí. Kořist pak v žaludku rozmělní spolu s pískem, který spolykají.
Život na zemi i ve spánku
I když působí těžkopádně, mravenečníci jsou překvapivě dobří běžci a dokážou vyvinout rychlost až 50 kilometrů za hodinu, je-li potřeba uniknout predátorům. Jejich velké drápy jsou uzpůsobené k rozhrabávání termitišť, ale používají je i k obraně. Jediný úder těchto mohutných drápů dokáže zranit i velké šelmy, jako je jaguár nebo puma.

Mravenečníci jsou spíše samotářští tvorové a většinu dne tráví hledáním potravy. Po vydatné hostině se stočí do klubíčka a huňatým ocasem se přikryjí jako teplou peřinou – to jim pomáhá chránit se před chladem i před zvědavými pohledy.
Mládě na zádech jako batůžek
Samice rodí většinou jedno mládě, které pak několik měsíců vozí na zádech jako batůžek. Díky podobné barvě srsti splývá mládě s matkou a z dálky není vůbec vidět – což je skvělá kamufláž proti predátorům. Mládě se na matčiných zádech sveze prakticky všude, dokud nezesílí natolik, aby se postavilo na vlastní nohy.
Tito neobvyklí savci žijí v Jižní a Střední Americe, nejčastěji v savanách a tropických lesích. V přírodě jsou stále vzácnější, protože je ohrožuje úbytek přirozeného prostředí i požáry. Navíc se někdy stávají oběťmi lovu nebo střetů s auty. Mravenečníci ale hrají důležitou roli v ekosystému – udržují populaci mravenců a termitů pod kontrolou a tím pomáhají chránit stromy i další rostliny.
Neobyčejný specialista
Mravenečník je zkrátka dokonalý specialista. Díky své anatomii se perfektně přizpůsobil životu hmyzožravce – dlouhý čenich mu umožňuje dostat se hluboko do termitišť, lepkavý jazyk zase zajistí, že ani jeden mravenec neuteče. A i když nevypadá jako typický dravec, v případě nebezpečí se umí pořádně bránit. Příště, až budete na procházce sledovat mravence, zkuste si představit, jak by na ně reagoval mravenečník se svým bleskovým jazykem.
Zdroj: kids.mongabay.com, discoverwildlife.com