Mladý lev se snaží rozlousknout luskouna. Tipněte si, zda uspěje

Přidat na Seznam.cz

Scéna na první pohled připomíná kočku s klubíčkem. Mladý lev s vrozenou hravostí a trpělivostí kočkovitých šelem si pohrává s luskounem, který se stočil do nedobytného klubka. Prorazí lev obranné pláty luskounovy kůže?

Luskoun viděl a přežil dinosaury

Luskouni jsou tak trochu evoluční záhada, ve které dodnes není jasno. Jisté ale je, že jejich druh je starý 65 milionů let. Proto se o nich dá říci, že přežili dinosaury. Luskouni vypadají jako oživlé šišky, mají silné pláty šupin a dokáží se svinout do velmi pevného klubíčka.

Jejich hlavní potravou jsou mravenci a termiti, které snadno seberou díky lepkavému jazyku. Luskouni nemají zuby, takže vše polykají v celku a k rozmělnění potravy dochází až v žaludku. Na vyhrabání hmyzu používají silné a dlouhé drápy, které pro pohodlnou chůzi dávají na stranu.

Luskouní taktika obrany

Luskouni mohou mít váhu od 2 – 35 kilo, podle druhu. Dokáží se, na kratší vzdálenost pohybovat jen po zadních nohách. Umí se smotat velmi pevně do nedobytného klubíčka a z některých šupin vypouštět zapáchající tekutinu. Tahle taktika bohužel neplatí na člověka, ale netrpělivé šelmy odradí.

Člověk jako predátor

Luskounů je 8 druhů; 4 žijí v Africe a 4 v Asii. Jsou na červeném seznamu IUCN jako ohroženi vyhubením nebo kriticky ohrožení. Díky svojí taktice smotání se do klubíčka jdou snadno chytit člověkem. Pytláci je chytají za účelem získání jejich šupin, které se používají v tradiční čínské medicíně. Přisuzují se jim magické schopnosti proti artritidě, otokům a pohlavním nemocím. Uvádí se, že ročně se upytlačí 10 tis. luskounů. V Africe se luskoun konzumuje a je považován za lahůdku: Ukazuje se tím bohatství hostitele.

Luskouni v Praze

V pražské ZOO můžete navštívit luskouny krátkoocasé v pavilonu s názvem Indonéská džungle. Je tam pár, samec jménem Guo Bao a samice Run hou Tang, kteří zde žijí od jara roku 2022.

Zdroje: YouTube, Wikipedia, ukradenadivocina