V psím krmivu se nachází odolné bakterie. Jsou nebezpečné pro lidi?

Přidat na Seznam.cz

Nedávná studie komerčně dostupných syrových krmiv pro psy přinesla alarmující výsledky. Ukázalo se, že tyto potraviny velmi často obsahují bakterie odolné vůči antibiotikům, které představují mimořádně vážnou hrozbu pro celou lidskou populaci. Portugalští vědci se na základě těchto informací rozhodli zjistit, zda suché a mokré krmivo pro psy také představuje podobné riziko…

Co jsou bakterie odolné vůči antibiotikům?
Antibiotika jsou skupinou léků určených k neutralizaci bakterií, které mohou způsobit nebezpečné infekce. Časté používání těchto léků však způsobuje, že mikroorganismy se postupně stávají vůči látkám, které obsahují, odolné. Bakterie, které se stávají rezistentními vůči lékům, vytvářejí riziko neléčitelných infekcí, které nereagují na antibiotika. Jsou tyto bakterie přítomny i v hotovém krmivu pro psy?

Obsahuje krmivo pro psy bakterie?
Skupina vědců z portugalské univerzity v Portu se rozhodla analyzovat komerčně dostupné krmivo pro psy na přítomnost enterokoků (streptokoků) – nebezpečných bakterií, které mohou způsobit život ohrožující infekce. Za tímto účelem byly odebrány vzorky z 55 krmiv – 22 mokrých, osm suchých, čtyři polomáčené a sedm pamlsků. K analýze bylo připraveno také 14 vzorků syrového mraženého krmiva pro psy s kachním, lososovým, krůtím, kuřecím, jehněčím, husím, hovězím masem a zeleninou. Tyto vzorky byly následně testovány, aby se zjistila přítomnost, typ a škodlivost bakterií, které obsahovaly.

Bakterie odolné vůči antibiotikům nalezené v krmivu pro psy
Ukázalo se, že z testovaných vzorků obsahovalo streptokoky až 30, tedy více než polovina. Kromě toho bylo 40 % bakterií izolovaných z krmiva pro psy odolných vůči běžně používaným antibiotikům. Někteří enterokoci byly rezistentní i vůči linezolidu, antibiotiku poslední volby, které se používá k léčbě infekcí způsobených nejnebezpečnějšími multirezistentními kmeny bakterií! Nejvíce bakterií rezistentních vůči antibiotikům bylo nalezeno ve všech vzorcích syrového (mraženého) krmiva pro psy a pouze ve 3 dalších druzích krmiva.

Představují bakterie v krmivu pro psy nebezpečí pro člověka?
Některé bakterie nalezené v krmivu pro psy jsou totožné s bakteriemi nalezenými u pacientů v nemocnicích ve Velké Británii, Německu a Nizozemsku. Stejné patogeny byly nalezeny také u hospodářských zvířat a v odpadních vodách.

Úzký kontakt mezi lidmi a psy a obliba testovaných potravin v různých zemích představují vážné riziko pro lidské zdraví. „Evropské země si musí uvědomit, že krmení psů syrovou stravou představuje riziko a že výroba potravin, kvalita surovin a hygiena by měly podléhat přísnějším kontrolám,“ říká Dr. Ana R. Freitas z univerzity v portugalském Portu.

V Česku není upravená syrová strava pro psy příliš oblíbená. Mnoho chovatelů, kteří krmí své mazlíčky syrovou stravou, raději připravuje jídlo pro svého psa samo z ingrediencí zakoupených v obchodě. Ani při krmení psa kvalitním masem však nezapomínejte na hygienu!

Zdroj: genengnews.com