Je sůl škodlivá pro psa? Kolik soli mohou naši miláčci?

Přidat na Seznam.cz

Každý chovatel psa už vícekrát slyšel, že sůl je pro psa škodlivá. Je to opravdu tak? A jak sůl ve stravě zvířete ovlivňuje jeho zdraví?

Stolní sůl se přidává do mnoha pokrmů a konzerv. Umožňuje jim to nejen zůstat déle čerstvé, ale také jim dodává jedinečnou chuť. Každý milovník psů však ví, že ne všechno, co je chutné, bude pro jeho mazlíčka zdravé. Je sůl škodlivá pro psa? Zkontrolujte, kolik této přísady by mělo být ve stravě vašeho mazlíčka!

Co je vlastně sůl?
Stolní sůl se skládá téměř výhradně z chloridu sodného. Sodík je složka, která musí být součástí stravy každého člověka a zvířete – je nezbytná pro fungování těla. Je odpovědný mimo jiné za udržování přiměřené rovnováhy vody a elektrolytů, reguluje tedy obsah vody ve všech buňkách těla. Spolu s draslíkem se podílí na vedení nervových impulsů do svalů a je také zodpovědný za transport glukózy přes buněčné membrány.

Nedostatek sodíku v těle je extrémně vzácný. Tuto přísadu najdete nejen v kuchyňské soli, ale také v mase, sýrech a různých přípravcích. Mnohem častěji se problém týká přebytku sodíku v těle. Příliš mnoho soli ve stravě může mít za následek zadržování vody, ledvinové kameny, vysoký krevní tlak a poškození jater. Zvýšené hladiny sodíku v krvi také zvyšují riziko mrtvice a rakoviny žaludku. Kolik sodíku by mělo být ve stravě vašeho mazlíčka? A bude stolní sůl dobrým zdrojem této přísady?

Je sůl škodlivá pro psa?
Sodík je povinnou součástí stravy psa. Pes o hmotnosti asi 15 kg by měl denně konzumovat asi 200 mg této přísady s jídlem. Toto množství sodíku obsahuje pouze 0,5 g kuchyňské soli, jeden plátek šunky nebo 1/3 klobásy. Abychom však zajistili, že váš pes bude mít ve stravě dostatek sodíku, nemusíme mu dávat další zpracované pamlsky. Suché a mokré potraviny již obsahují dostatečné množství této složky. U psů na domácí stravě budou hlavním zdrojem sodíku syrové a vařené droby, maso a ryby. Obsahují od 60 mg sodíku na 100 g (syrové krůtí maso) až do 200 mg / 100 g (některé droby).

Domácí mazlíčci nepotřebují ve své stravě další dávku soli. Naopak přebytek solí v těle může vést k průjmům a zvracení. Silnější otrava solí způsobí zadržování vody v těle a neurologické poruchy. Příležitostně dát zdravému psovi kousek klobásy nebo malé množství sýra by mu však nemělo ublížit. Psi trpící srdečními chorobami, problémy s játry a ledvinami často potřebují dietu s nízkým obsahem sodíku. V takovém případě může i malé množství slaného občerstvení ovlivnit zdraví a zhoršit příznaky nemoci.