Pavouk loví pod vodou tím, že si vyrobí vlastní nádrž s kyslíkem
Mnoho lidí se pochopitelně domnívá, že pavouky lze najít pouze na souši, ale věděli jste, že je lze najít i pod vodou? Je fascinující sledovat, v jak rozmanitých prostředích se pavouci vyskytují, včetně vodních. To platí i pro plně vodního pavouka vodoucha stříbřitého.
Seznamte se s vodouchem
Ačkoli se tomu možná nechce věřit, vodouch stříbřitý na tomto videu je jediným druhem pavouka, který žije zcela pod vodou, uvádí A-Z-Animals. Surrealistické video ukazuje hnědého pavouka, který chytá svou kořist pod vodou, aniž by se vynořil. Pavouk se pohybuje pod klidnou hladinou, přičemž na břiše nese viditelnou vzduchovou bublinu pro kyslík, a larvy hmyzu odnáší zpět do svého hnízda, které je tvořeno hedvábnou sítí.
Tohoto neuvěřitelného pavouka je možné vidět, jak „plave“ k vodní hladině, aby doplnil vzduchovou bublinu tím, že vystrčí horní část břicha, zatímco jeho tělo zůstává pod vodou. Pokud vám to nepřipadá dost zvláštní, možná vás překvapí, že pavouk pak část vzduchové bubliny uloží zpět do svého hnízda, aniž by praskla!
Jak pavouk pod vodou dýchá?
Vodouch stříbřitý dýchá pod vodou prostřednictvím vzduchové bubliny, která je vidět kolem jeho břicha, svým způsobem podobně jako kyslíková nádrž. Tito pavouci jsou sice vodní, ale dýchají vzduch, a tak trochu vypadají jako osminozí potápěči.
To, jak vodouch žije pod vodou, fascinovalo mnohé. Stejně jako to, jak se kopulovitá vzduchová bublina udrží na jeho břiše pod vodou. Inu, vzduchová bublina obsahuje dusík i kyslík a pavouk se nadechne kyslíku, čímž se zvýší obsah dusíku, a nakonec se musí vynořit. Jakmile pavouk doplní kyslík, aby se neutopil, může aktivně lovit kořist a vrátit se zpět do hnízda, kde mezi rostlinami a složitými podvodními sítěmi uchovává další zásobníky kyslíku.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube