Jak zpěvačka Cher (75) pomohla zachránit nejosamělejšího slona na světě

Přidat na Seznam.cz

Nový dokumentární film sleduje pětiletý boj o záchranu slona jménem Kaavan před týráním a snaží se inspirovat podobné snahy po celém světě.

Osvoboďte Kaavana

Poté, co Cher v roce 2016 viděla na Twitteru hojné výzvy “Osvoboďte Kaavana”, se bohyně popu přistihla, že telefonuje Marku Cowneovi, podnikateli, kterého kdysi potkala na jednom večírku a který, jak si vzpomněla, měl zkušenosti s pomocí při přesunu slonů v Africe, píše web SmithsonianMag.

K jejímu překvapení však Cowne souhlasil, že ještě ten týden odletí do Pákistánu. Cowne se dříve podílel na reintrodukci slonů a dalších zvířat do rezervace Madikwe v Jihoafrické republice. Cher mezitím netušila, že se právě upsala pětileté misi, která nakonec zahrne desítky spolupracovníků z celého světa, první právní rozhodnutí svého druhu v Pákistánu, jednání s vládami tří zemí a pandemii.

Cher a opuštěné slůně

Po narození v roce 1985 na Srí Lance byl Kaavan okamžitě poslán jako dárek dceři pákistánského prezidenta. Slon skončil v islámábádské zoo, kde sdílel malý výběh se svým společníkem Sahelim. Oba byli často omezováni a neměli dostatek potravy, vody ani obohacení. V roce 2012 Saheli zemřela na gangrénu způsobenou infekcí z řetězů a Kaavan zůstal sám. Stejně jako mnoho jiných slonů v zajetí i Kaavan trpěl. Začal být obézní a vyvinulo se u něj patologické, opakující se chování, v jeho případě neustálé houpání.

Když slon dělá tyto pohyby, jeho tělo se pohybuje jedním směrem, hlava jiným, víte, že je v hlubokém psychickém zoufalství,” říká Cher.

Kaavanova frustrace se projevovala také agresivitou a zabil dva své ošetřovatele, což přimělo zoo, aby ho nechala na řetězech.

Kampaň za záchranu Kaavana

V roce 2015 se v zoo zastavil veterinářka Samar Khan z USA, která byl na návštěvě u rodiny v Pákistánu. Když uviděla Kaavana, byla zděšená a rozhodla se zahájit kampaň na sociálních sítích, aby se ho pokusila osvobodit. Khan se obrátila na Twitter a Change.org a vytvořila petici, která získala více než 400 000 podpisů. Zpráva se již stala populární v době, kdy ke Khanovu překvapení reagovala Cher. Ihned poté, co se Cher a Cowne zapojili, se však ukázalo, že úřady nemají zájem se s hvězdou zoo rozloučit.

Ze začátku to bylo tak těžké,” říká Cher. “Správa s námi ani nechtěla mluvit. Nebyli laskaví, nezajímali se, prostě jim to bylo úplně jedno.”

V roce 2016 zoo souhlasila, že Kaavanovi poskytne více vody a uvolní mu pouta, ale jinak se toho moc nezměnilo. Následující rok Cher vydala píseň “Walls”, aby upozornila na Kaavana a zahájila činnost Free the Wild Foundation, neziskové organizace, kterou Cher založila společně s Cownem na podporu dobrých životních podmínek zvířat chovaných v zajetí. Přesto by Kaavan pravděpodobně zůstal za mřížemi, nebýt úsilí Owaise Awana, pákistánského právníka, který dal zoo k soudu, aby uznal práva nelidských zvířat a požadoval Kaavanovo propuštění. Awan tento přelomový případ vyhrál a vytvořil tak precedens pro práva zvířat v Pákistánu. Nejvyšší soud nečekaně rozhodl, že Kaavan musí být nejen propuštěn, ale že celá zoologická zahrada musí být uzavřena, což znamenalo velké vítězství pro všechna zvířata. Cher, která se ke Kaavanovi připojila při jeho odjezdu z Pákistánu a příjezdu do jeho nového domova v Kambodži, ho nadále kontrolovala prostřednictvím videochatu.

Je tam tak šťastný,” říká Cher. “Věděla jsem to hned, jak jsme ho vypustili z boxu.

I když měl Kaavanův příběh šťastný konec, tisíce slonů v zajetí jsou po celém světě stále drženy v týraných nebo nevyhovujících podmínkách, říká Rachel Matthews, ředitelka oddělení pro vymáhání práva v zajetí nadace PETA.

Zdroj: smithsonianmag.com