Mýty a fakta o žralocích: Opravdu jsou to lidožravá, krvelačná monstra?

Přidat na Seznam.cz

Mnoho lidí se bojí žraloků i do takové míry, že se nepřiblíží k moři. Opravdu tam ale žijí ta krvelačná monstra, která známe z hororových filmů? Podívejte se na nejčastější mýty o žralocích.

Lidožravá monstra

Říká se, že žraloci jsou lidožraví, a jsou tak pro nás nebezpeční. Pravda je ale taková, že žerou ryby a bezobratlé živočichy, útoky na člověka jsou spíše nehodou. Důkazem toho je i fakt, že většina těchto útoků končí pouze kousnutím.

Lidé jsou pro ně častá kořist

Ano, žralok je dravá ryba, která loví – teoreticky tedy mohou být nebezpeční. Ačkoliv ale loví především ryby, především na následky žraločího kousnutí zemře až 12 lidí ročně. To ale není nic proti tomu, že lidé zabijí až 11 tisíc žraloků za hodinu. Mimo to – někteří experti jsou přesvědčeni, že žralokům lidské maso nechutná.

Barevné plavky lákají žraloky

Je pravda, že žraloci vidí barvy, a zářivé odstíny opravdu mohou přilákat jejich pozornost. Ovšem mnohem důležitější je jejich čich, díky kterému rozeznají díl krve v několika milionech částic vody. Pokud tedy ve vodě krvácíte, přilákáte žraloka spíš.

Ploutev nad hladinou znamená útok

Mnoho filmů prezentuje útočícího žraloka tak, že nejdříve vidíme jeho hřbetní ploutev, která se rychle přibližuje. Pravda je taková, že při útoku žralok spustí své hrudní ploutve, nahrbí hřbet a dělá klikaté pohyby.

Žraloci jsou hloupí

Naopak! Žraloci patří mezi ty vůbec nejinteligentnější živočichy moře, navíc jsou schopni socializace. Žralok bílý je navíc velmi zvědavý, zkoumá různé objekty a vystrkuje hlavu nad hladinu, aby se rozhlédl po okolí.

zdroj: epochaplus, vitenevite, nasregion