Hudba složená speciálně pro kočky: víme, co bude uším vaší kočky lahodit!

Přidat na Seznam.cz

Většinu lidí asi nenapadne, že by kočky mohly hudbu ocenit – přece jen jde o šelmy s úplně jiným pohledem na svět. A pak jsou tu tací, co kočkám hudbu pouští jen tak, třeba když odchází z bytu, aby jim nebylo smutno samotným. Ovšem vaše kočka ocení nejspíš trochu jiný typ hudby než vy. A jaká hudba se jim tedy líbí? Tímto tématem se zabývala studie v roce 2015 publikovaná v časopise Applied Animal Behavioral Science, uvádí magazín Smithsonian.

Studie došla k závěru, že kočky domácí dávají přednost druhově specifické hudbě, která se podobá tempům a frekvencím přirozeně používaným v jejich komunikaci.

„Vyvinuli jsme teoretický rámec, který předpokládá, že aby byla hudba účinná u jiných druhů, musí být v takovém frekvenčním rozsahu a v tempu, jaké jednotlivé druhy používají v přirozené komunikaci,“ píší autoři studie Charles Snowdon a Megan Savageová, oba psychologové z Wisconsinské univerzity, a David Teie, hudebník, který se Snowdonem spolupracoval na studiu. Hudba vhodná pro kočky může například napodobovat rytmické a tónové vlastnosti mrouskání nebo kotěte sajícího mléko z matčina struku.

Podle serveru io9 výzkumný tým zjistil, že Cosmo’s Air, výše uvedená píseň složená Teiem, „má puls podobný vrnění 1380 úderů za minutu“ a zahrnuje tóny klouzavých frekvencí, které kočky používají při své komunikaci. V rámci studia vědci 47 testovaným kočkám vědci přehráli tuto skladbu, jednu další píseň od Teie, Air on G String od Johanna Sebastiana Bacha a Elegie od Gabriela Faurého a pozorovali reakce jednotlivých koček na každou ze skladeb.

Kočky skutečně vykazovaly výraznou preferenci a zájem o hudbu určenou pro ně ve srovnání s tou lidskou. Svůj zájem dávaly najevo vrněním, pohybem ke zdroji hudby, očicháváním nebo otíráním se o reproduktor a orientací hlavy k němu.

Zde je další ukázka písně určené pro kočky – tato je energičtější než předchozí, se štěbetavými zvuky, které mají připomínat zpěv ptactva.

Stojí za zmínku, že Teieho zájem o druhově specifickou hudbu předcházel studii o kočkách o řadu let. Jeho první významný příspěvek do vědecké literatury přišel v roce 2009 se studií, publikovanou v časopise Biology Letters, která ukázala, že malé opičky zvané tamaríni bavlníkoví „byly obecně lhostejné k přehrávání lidské hudby, ale reagovaly zvýšeným vzrušením na hudbu založenou na vokalizaci ohroženého tamarína a sníženou aktivitou a zvýšeným klidným chováním na hudbu založenou na afektivní vokalizaci tamarína.“ Podle Teieho jde o první kontrolovanou studii, která prokázala konzistentní a přiměřenou reakci na hudbu jiného druhu než lidskou.

Sami můžete vyzkoušet, jak na druhově specifickou hudbu reagují vaše kočky. Jsou k ní apatické, nebo je vidět, že melodie vzbudila jejich zájem?

Zdroj: Smithsonian, Gizmodo