Pohodové rodičovství: Mládě medvěda černého následuje matku v lezení po strmé skále

Přidat na Seznam.cz

Mezi ty nejznámější a nejběžnější medvědy Severní Ameriky patří medvědi černí. Žijí převážně v lesích, ale díky tomu, že jsou vynikající šplhouni, si hravě poradí i s převýšením ostrých skal. Není žádnou výjimkou, že se odhodlají po nich vylézt i přes nepříznivé podmínky, a to i se svými mláďaty, která se toho, jak je vidět ve videu, očividně vůbec nebojí.

Medvěd černý je velký, zavalitý a má krátký ocas. Dospělí jedinci dosahují délky téměř dvou metrů a váží v průměru 300 kg, přičem samci mohou být až o 70 % těžší než samice. Zajímavostí je, že mají zakřivené drápy, které jsou nezatažitelné a na rozdíl od koček a psů chodí medvědi po chodidlech. Ačkoli jsou medvědi černí masožravci, jejich strava je všežravá. Na jaře konzumují rostliny a mršiny zvířat uhynulých během zimy. V létě převažují v potravě plody a na podzim tvoří většinu potravy jak plody, tak i stébla, zejména žaludy a bukvice.

Mláďata těchto medvědů se rodí slepá, plně osrstěná a bezzubá. Zůstávají s matkou 16 měsíců a samice se rozmnožuje každý druhý nebo třetí rok. Přestože matka své mládě velmi chrání, mohou být mláďata zabita kojoty, vlky, medvědy hnědými nebo jinými medvědy černými, informuje Britannica.

Skvělí šplhouni

Jsou vynikajícími šplhouny po stromech, ale vyskytují se i v horách a bažinách. Nedělá jim problém překonat i strmý terén, kdy jsou odkázání šplhat po skalách i se svými mláďaty, a to i v důsledku hledání potravy, uvádí National Geographic. Mláďata přitom zůstávají se svou velmi ochranářskou matkou asi dva roky.

Z videa, které zveřejnil A-Z-Animals, se zdá, že matka se o svého potomka, který leze po skále nijak zvláště nebojí. Je zřejmé, že ji její mateřský instinkt ujišťuje, že takové vyvýšení její mládě bez problému zvládne. A jak je vidět, medvídě si hravě poradí. Po zjištění, že cesta, kterou se vydalo není ta správná, se vrátí a pokračuje ve šplhání po jiné trase. A i když se chvílemi zdá, že se zaseklo a neví, jak dále, nakonec hravě vyleze za svou matkou a pokračují ve své výpravě.

Zdroj: Britannica, National Geographic, A-Z-Animals