Proč je lev králem zvířat?

Přidat na Seznam.cz

Že jsou lvi králi zvířat, se říká léta. Proč tomu tak ale je? A jakému jinému zvířeti by tento titul mohl patřit?

Síla

Lvi se považují za velmi silná a hrdá zvířata. Ačkoliv je to pravda, existují kočky, jejichž skus je větší a silnější než jaký mají lvi. To znamená, že například jaguár nebo tygr by si titul krále zvířat zasloužil více, jelikož oproti lvímu kousnutí o síle 650 PSI, je tygří skus 1,050 PSI, a jaguáří dokonce 1,500 PSI, jak dokazují odborníci. Oproti nim má ale lví čelist sílu úderu silnější a je také větší.

Hyena – možný kandidát

Jsou to právě lvi, kdo udržuje rovnováhu v savanách. Kromě lidí ale mají jen jedno nepřítele, který je schopný se jim vyrovant, a to jsou právě hyeny. Proč tedy nejsou králi zvířat? Podle odborníků je to z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že v porovnání se lvi nejsou hyeny nijak majestátní zvířata. Druhým, důležitějším důvodem je, že hyeny jsou spíše mrchožrouti, nikoliv aktivní lovci, kteří by onu savanskou rovnováhu dokázali udržet. Různé studie také potvrzují teorii, že pokud by lvi vymřeli, savanu by ovládla přemnožená stáda antilop, pakoňů, a dalších zvířat, která jsou přirozenou potravou lvů.

Lví smečka

Oproti mnoha jiným kočkám žijí lvi ve smečkách, které fungují v rovnováze a harmonii. Smečka může obsahovat i 15 lvic, jejich mláďata a jen málo dospělých lvů, kteří jsou zpravidla příbuzní. Podle vědců je ve smečce jeden, ve velmi vyjímečných případech dva alfasamci, kteří chrání smečku i své úzení, zřídkakdy se však účastní lovu. Hyeny žijí přesným opakem, kdy je to právě samice, kdo vede ostatní, jak prozrazují studie.

zdroj: wildlifeboss, gaudet, ourendangeredworld, livescience, reidparkzoo