11 mýtů o kočkách: Těmto povídačkám nevěřte!

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že znáte kočky? Přemýšlejte znovu! Oddělujeme fakta od fikce a vyvracíme některé z nejrozšířenějších mýtů o těchto miláčcích.

1. Černé kočky přináší smůlu

Černé kočky jsou již po staletí předmětem mýtů a folklóru, a zatímco v některých zemích symbolizují neštěstí, v jiných částech světa kočkovité šelmy přinášejí štěstí, píše server Blue Cross.

Například v Japonsku je považováno za šťastné znamení, pokud vám černá kočka zkříží cestu, ale ve velké části Evropy a USA je její přítomnost považována za předzvěst smůly. V Německu třeba záleží na tom, kterým směrem vám černá kočka kráčí naproti. Zleva doprava znamená, že nás čekají dobré časy, ale zprava doleva naopak.

Někteří Italové pro změnu věří, že pokud černá kočka skočí na postel vedle nemocného člověka, ten brzy zemře. Pokud se ve Skotsku objeví černá kočka na vašem prahu, tradice naznačuje, že byste mohli přijít k penězům, zatímco v Číně někteří černé kočky spojují s chudobou.

Bohužel, nechtěné a opuštěné černé kočky se díky takovým pověrám a mýtům těžko vracejí do nového domova. Ve skutečnosti mají jedinou nadpřirozenou moc – bezpodmínečnou lásku a náklonnost, stejně jako každá jiná kočka.

2. Nesnášejí vodu

Většina domácích kočiček není velkými fanoušky vody, ale každý, kdo někdy googlil videa s kočkami, ví, že ne všechny vodu nesnášejí.

Vědci se domnívají, že důvodem, proč většina koček nesnáší vodu, může být to, že kočičí kožichy neosychají tak rychle. To může způsobit docela nepříjemný pocit a možná i chlad. Hmotnost vody ale také pravděpodobně jinak agilní zvíře zpomaluje, což znamená, že nemůže tak rychle uniknout eventuálnímu nebezpečí. Dalším důvodem je, že původní potomci koček se vyvinuli v pouštních oblastech, kde prší jen velmi málo, pokud vůbec.

3. Kočky jsou sobecké. Pokud chcete milujícího domácího mazlíčka, pořiďte si psa.

Domácí kočky jsou ze své podstaty samostatnější – částečně proto, že nebyly vyšlechtěny tak, aby trávily mnoho času v blízkosti lidí, a také proto, že divocí předkové našich domácích kočkovitých šelem nežijí přirozeně ve skupinách jako psi.

Snad každý, kdo přišel domů po náročném dni a kočka mu skočila na klín, aby se s ním pomazlila, může potvrdit, že kočky projevují svým majitelům náklonnost. Mnohé z nich se rády nechávají hladit a fyzický kontakt přímo vyhledávají.

4. Vždycky dopadnou na všechny čtyři

Kočky nejčastěji dopadají na všechny čtyři, protože mají takzvaný „napravovací reflex“, díky němuž se při pádu dokážou ve vzduchu velmi rychle otočit. Mají také velmi ohebnou páteř, která jim v tom pomáhá.

Bohužel tomu tak není vždy. Každoročně veterináři ošetřují kočky, které vypadly z velkých výšek, často z několikapatrových oken. Některé z nich se zotaví, ale spousta z nich buď nepřežije, nebo se do konce života potýká se závažnými následky.

5. Mají devět životů

Původ tohoto mýtu nikdo přesně nezná, ale existuje řada teorií – od Williama Shakespeara až po starověký Egypt.

Ve hře Romeo a Julie se bard zmiňuje o devíti životech koček. Mezitím staré přísloví neznámého původu tvrdí: „Kočka má devět životů. Tři si hraje, tři bloudí a poslední tři zůstává“. Ve starém Egyptě byly kočky považovány za posvátná zvířata a byly uctívány jako božská stvoření s nadpřirozenými schopnostmi. Proto se někteří domnívají, že mýtus mohl vzniknout právě tam. Je však více než pravděpodobné, že se mýtus vyvinul v průběhu času díky schopnosti koček dostat se díky své mrštnosti a obratnosti ze svízelných situací. 

6. Vrní pouze tehdy, když jsou šťastné

Kočky často vrní, když jsou šťastné. To však není jediný důvod, proč tento zvuk vydávají; mohou také vrnět, když jsou vystrašené nebo se necítí dobře či je něco bolí, aby si poskytly útěchu. Kočky mohou vrnět také proto, aby utěšily svá mláďata.

7. Kočky jsou samotářské

Domestikované kočky si mohou vytvořit velmi blízké vazby k lidem, stejně jako navazovat nepravděpodobná přátelství s jinými zvířaty, například se psy. Kočky se mohou stát závislými na společnosti člověka a ve vzácných případech se u nich může dokonce vyvinout separační úzkost, pokud je majitel na delší dobu opustí nebo dokonce opustí.

8. Jsou to noční zvířata

Kočky nejsou noční zvířata, ale instinktivně krepuskulární. To znamená, že jsou nejaktivnější za svítání a za soumraku, kdy je spousta příležitostí k lovu a dostatek světla, aby dobře viděly. To, že je vaše kočka domestikovaná, neznamená, že bude tuto genetickou predispozici ignorovat, a to ani v případě, že je potrava snadno dostupná. Obvykle se však přizpůsobí vaší rutině.

9. Milují mléko 

Navzdory všeobecnému přesvědčení kočky mléko nepotřebují. Pokud jsou krmeny vyváženou stravou, získají tak všechny potřebné živiny. Kravské mléko může narušit jejich žaludek, zejména pokud na něj nejsou zvyklé. Je to proto, že po odstavení se u mnoha koček objeví intolerance na laktózu.

Jestliže chcete kočce mléko podávat, bude nejlepší koupit jeho bezlaktózový ekvivalent. Mějte však na paměti, že každé mléko obsahuje kalorie a může vést k přibírání na váze. Koťata musí pít mléko, aby přežila, ale pouze mléko své matky nebo speciálně upravené mléko zakoupené u veterináře.

10. Nemají rády jiné kočky

Kočky dávají přednost tomu, aby byly jedinou kočkovitou šelmou v domácnosti. I když umí být společenské a jsou schopné navázat přátelství se svým druhem, necítí k tomu potřebu. 

Vzájemné vztahy koček velmi závisí na tom, zda mají k dispozici dostatek zdrojů, jako je potrava, stelivo nebo místo na spaní. Kočky se nerady o něco dělí nebo na něco čekají, takže pokud o zdroje soupeří, může to způsobit třenice. Aby byl váš domov co nejharmoničtější, kočky musí mít pocit, že mají k dispozici všeho dostatek.

11. Kočky vidí i v úplné tmě

Kočky nejsou schopny vidět v úplné tmě, stejně jako lidé. Jsou však mnohem lépe vybaveny k vidění za nízké hladiny světla. Jejich oči totiž propouštějí mnohem více světla než naše. Sítnice v zadní části kočičích očí má také více tyčinek, které jsou zodpovědné za zvětšování světelných impulsů. 

Zdroj: bluescross.org.uk