15letý chlapec chytil vzácného bílého sumce a hodil ho zpět do vody

Přidat na Seznam.cz

Téměř úplně bílého sumce nedávno ulovil dospívající rybář. Patnáctiletý chlapec jménem Edwards se zúčastnil rybářského výletu s kapitánem Richardem, když ulovil neobvyklou rybu, která patří k druhu Ictalurus furcatus – běžně známému jako sumeček velký, uvádí portál Tech and Science.

Tento druh, který je největším druhem severoamerického sumce, má typicky modrošedou barvu. Ale exemplář, který Richard ulovil, byl převážně bílý s několika světle růžovými oblastmi na ploutvích. Většina rybářů rybaří celý život a nikdy žádného nevidí. Kapitánovi je už 67 let a za ta léta ulovil doslova desítky tisíc sumců a tohle byl první albín, kterého viděl naživo.

Samozřejmě ho muži uviděli dřív, než ho skutečně vylovili, takže to bylo několik velmi napjatých a nervózních minut, než ho dostali do sítě. Úlovek byl tak neobvyklý, že kdyby rybu nevyfotili, lidé by tomu jen těžko uvěřili. Podle kapitána se mohlo jednat o sumce leucistického. Leucismus je stav postihující různé živočichy, kteří se pak pyšní celkově bledým zbarvením nebo oblastmi se sníženým zbarvením.

Tento stav je způsoben genetickou mutací, která potlačuje tvorbu pigmentu melaninu, ale i dalších, což vede k bílému, bledému nebo nejednotnému zbarvení peří, srsti, kůže nebo šupin, s výjimkou očí. Existuje také možnost, že se jedná o albína. Albinismus je další genetický stav, který se vyznačuje absencí melaninu. Zvířata s albinismem mají obvykle bílou srst, peří, kůži nebo šupiny a v některých případech také růžové oči.

Zdroj: newsweek.com, YouTube