5 nejčastějších chyb, kterým byste se měli vyhnout pří výcviku psa
O tom, jak cvičit psa, existuje mnoho informací. Svého domácího mazlíčka můžete naučit téměř cokoli, a to pomocí různých metod, ale existuje spousta chyb, kterých se majitelé při výcviku svých psích společníků dopouštějí. Tyto chyby jsou velmi časté a mohou mít velký vliv na to, zda bude vaše snaha úspěšná. Abyste se vyhnuli frustraci na obou stranách, sestavili jsme několik univerzálních chyb při výcviku psů, kterým byste se měli snažit vyhnout.
Neustálé opakování příkazů
Jedním z největších problémů je otravování příkazy. Když pes nereaguje na povel, tak ho neustále opakujete. To se často stává u slova „pojď“. Řeknete ho, pes ho neposlechne, a tak ho opakujete dál. Brzy se stane, že váš pes nedbá, dokud slovo neřeknete pětkrát nebo šestkrát. Opakováním pokynu jste svého mazlíčka naučili, že nemusí reagovat hned a vaším pokynem je nyní „pojď, pojď, pojď“. Je nutné, abyste pokyn řekli jen jednou. Pokud je váš pes roztěkaný a myslíte si, že neposlouchá, je lepší ho neříkat vůbec. Místo toho zkuste nejprve upoutat jeho pozornost. To vám pomůže vyhnout se otravování povely a naučit psa reagovat vždy na jediný pokyn.
Neznechucujte psovi příkazy
Jde o situaci, kdy spojíte pokyn s něčím, co pes vnímá negativně, takže přestane reagovat. Například jste svého psa konečně naučili „pojď“, ale nyní ho tímto povelem přivoláváte ke koupeli, což nesnáší. Zavoláte ho, on přijde a vy ho začnete koupat. Druhý den požádáte psa, aby přišel, a on zaváhá. Možná se nevrátí vůbec. Pokud existuje něco, co váš pes opravdu nemá rád, vyhněte se používání pokynů v souvislosti s touto činností, když začínáte s výcvikem. Jakmile bude tento pokyn posílen, možná vám to projde, ale ne v době, kdy se učí povely, uvádí web AKC.

Nedodržování pravidelnosti a trvání výcviku
Velkou chybou, které se majitelé dopouštějí, je i to, že mezi jednotlivými lekcemi necvičí. Cvičení dělá mistra a rozhodně to platí i pro výcvik psů. Pokud navštěvujete lekce jednou týdně, není to dost času na vytvoření dobře vychovaného psa. Ujistěte se, že cvičíte každý den, ale jen krátké úseky. Psi mají mentalitu lidského batolete a stejně jako batolata může být jejich pozornost krátká. U většiny štěňat budete mít větší úspěch s pěti- až desetiminutovými tréninky.
Zbytečné opakování
Další zákaz při výcviku psů: Dělat stále to samé, ale očekávat jiný výsledek. Pokud zkoušíte stále stejnou metodu výcviku, ale váš pes se na pokyn nechytá, přestaňte! Vyhodnoťte reakce svého mazlíčka a vymyslete nový plán.
Trénink, když jste frustrovaní
A konečně, netrénujte, když máte špatnou náladu. Naše trpělivost se obvykle vyčerpá, když jsme nevrlí, a je pravděpodobnější, že se na psa budeme zlobit, protože se nám nedaří vše dokonale na první pokus. Pokud jste měli v práci špatný den, zahrajte si se psem aport nebo se chvíli pomazlete. To je terapeutické pro vás oba!
Zdroj: akc.org