8 tipů, aby byl váš pes šťastný na své vlastní zahradě

Přidat na Seznam.cz

Ne každá zahrada je ideální pro čtyřnohého přítele. Psi potřebují jasné hranice a přesto dostatek prostoru pro dovádění a hraní si. S těmito 8 tipy bude váš pes na zahradě zaručeně šťastný.

Tipy od veterináře pro zahradu vhodnou pro psy

Někdy pomáhá vidět zahradu z pohledu psa. Protože ne všechno, co dává lidem takovou radost, je vhodné i pro psy.

Dostatek prostoru k běhu
Volná plocha, na které se pes může pohybovat, je obzvláště důležitá pro čtyřnohého přítele. Jen pár volných metrů čtverečních může stačit k odpuštění páry a protažení. Je důležité, aby povrch nebyl příliš kluzký, jinak by došlo k namáhání kloubů psa. Psi milují měkký a pohodlný povrch.

Bezpečný plot
Je váš pes obzvláště zvědavý a rád opouští svůj známý terén? Bezpečný plot kolem vaší zahrady je nejlepším řešením pro ponechání vašeho psa bez dozoru na zahradě.

Měli byste se ujistit, že plot je postaven vysoko a robustně, protože psi rádi kopou a skáčou výše, než byste si mysleli.

Některé ploty jsou obzvláště nebezpečné pro mladá štěňata a menší psy, protože by se mohli pokusit protlačit mezerami. Mohou se zaseknout a vážně se zranit.

dog near flowers
Foto: Chris / Unsplash.com

Spousta (správných) rostlin
Všestranná výsadba přitahuje lidi i čtyřnohé přátele. Stromy a keře mohou na zahradě vytvářet malé úkryty nebo stinná místa a psovi také nabízejí možnost označit si jeho území. U některých rostlin je však třeba postupovat opatrně. Například Orleander nebo amaryllis jsou pro naše milované mazlíčky jedovaté. Pokud máte k dispozici spoustu místa, stojí za to také vytvořit záhon bylin a jiných aromatických rostlin, mohou být pro nos vašeho psa velmi zajímavé.

Jasně definované hranice
Pokud nechcete, aby váš pes vstoupil na záhon, který jste zasadili, měli byste to dát jasně vidět. Malý plot a může zde pomoci. Stejně tak lze kolem milovaného záhonu natáhnout sítě, které nejen drží psa, ale i další zvířata od záhonu.

Přístup k vodě
Zejména v letních měsících tráví lidé a psi spoustu času na zahradě. Vždy by měl mít přístup k vodě, například v misce nebo i tekoucí pramen. Pokud máte k dispozici spoustu místa, můžete si v obzvlášť horkých dnech zřídit bazén pro psy. Váš pes vám poděkuje a bude si šťastně hrát ve vodě. K tomu můžete použít pevné brouzdaliště nebo speciální brouzdaliště pro psy.

brown short coated dog on blue round plastic basin
Foto: Swati Arora / Unsplash.com

Oblast pro kopání
Každý pes miluje kopat v zemi. Možná tomu budete chtít zabránit ve své vlastní zeleninovém záhonu, a proto stojí za to vytvořit určité oblasti, které jsou vhodné pro kopání. Z písku, štěrku nebo kůry můžete vytvořit malé jámy, ve kterých může váš čtyřnohý přítel vypustit páru.

Psí hřiště
Vašemu psovi pomůže, když jeho hračky umístíte do určité části zahrady. Může si buď pomoci, nebo vás požádat, abyste si s ním hráli. Fyzické schopnosti psa se zlepšují hraním s míčky nebo lany a posiluje se vazba mezi vámi a vaším mazlíčkem.

Roh k odpočinku
I když je zahrada skvělým místem pro hraní a dovádění, psi také potřebují čas a prostor k odpočinku. K tomu jsou zvláště vhodná stinná místa s měkkým povrchem. Psi mají rádi blízko svého pána. Stojí proto za to umístit na terasu postel pro psy nebo deku, na které může čtyřnohý kamarád odpočívat.