8 věcí, které dobrý pán svému psovi nedělá

Přidat na Seznam.cz

Podle nedávné statiky patří psi mezi nejžádanější mazlíčky na světě. Vlastnit a cvičit psa, je jedním z nejúžasnějších zážitků, kterými můžete projít. Existuje však několik hlavních chyb, které většina majitelů psů dělá a tím mohou ohrozit i jejich zdraví.

Tady na „Neposlušnýchtlapkách“ jsme se rozhodli s vámi sdílet několik profesionálních tipů na péči o psy, které změní vás i život vašeho mazlíčka.

1. Zanedbáváte jejich zuby? Podle nedávné studie až 5 ze 6 majitelů psů, nečistí zuby svého mazlíčka, což má za následek, že veterináři denně ošetřují více než 50 případů onemocnění zubů a dásní. Bohužel 65% psů, kteří trpí jakýmkoli typem onemocnění dutiny ústní, obvykle není léčeno, protože jejich majitelé zanedbávají příznaky tohoto onemocnění. Hlavním důvodem je, že se to psům nelíbí a délka čištění zabere hodně času. Navíc se majitelé domnívají, že pokud krmí svého mazlíčka sušeným krmivem, nemusí mu zuby čistit, což je mýtus.

2. Necháváte je na řetězu? Ponechání psů venku na krátkou dobu je pro ně zdravé, zvláště když je to baví. Řetěz však není vždy odpovědí. Psi jsou přirozeně teritoriální zvířata, a pokud jsou po dlouhou dobu takto ponecháni, jejich instinktivní teritoriální chování se zvyšuje, takže když se k nim někdo přiblíží, stanou se velmi agresivními. Psi na řetězu se navíc oddělují od svých majitelů, protože mají pocit, že je páníčci nemilují, když jsou neustále ponecháváni venku. Poté začnou hledat způsoby jak uniknout a jakmile to udělají, už se nevrátí.
Je důležité nechat psa na krátkou dobu venku a nasadit ho na řetízek, pouze pokud je to z bezpečnostních důvodů naprosto nezbytné.

3. Zůstávají sami v autě? Bez ohledu na to, jaké je venku počasí, může skleníkový efekt zahřát auto i během několika minut. Psi se mohou přehřát a onemocnět. Čím déle v přehřátém autě čekájí, tím horší jsou následky na jejich zdraví a potenciálně mohou i zemřít. Stává se to proto, že mají omezené potní žlázy, což způsobuje, že cítí teplo a potí se mnohem víc než lidé. V některých zemích je nezákonné nechat psa v autě. Jde o život ohrožující situaci a je to považováno za zanedbávání a týrání zvířat. Pokud tedy potřebujete někde být, vezměte svého psa vždy s sebou, pokud jsou psi povoleni, protože ponechání psa v autě by nemělo být možné.

4. Přeskakujete pravidelné návštěvy veterináře? I když se váš mazlíček zdá docela zdravý a chová se normálně, měli by jste navštívit veterináře alespoň každých 6 měsíců. Pamatujte, že jsme všichni zdraví, než onemocníme, a to platí pro všechny živé bytosti. Veterináři dokážou u zvířat detekovat příznaky, kterých si ani nevšimneme. Někteří majitelé domácích mazlíčků zanedbávají zdraví svého mazlíčka, protože se domnívají, že mohou diagnostikovat zdravotní problémy svých psů pomocí rychlého vyhledávání na Googlu. Veterinární lékař je však schopen vidět základní příznaky zdravotních stavů, nebo neléčených nemocí, než se stanou život ohrožujícími. Pokud zjistíte, že se u vašeho psa změnila chuť k jídlu, že má potíže s dýcháním, nebo že se změnily jeho pitné návyky, je důležité ho vzít k veterináři.

5. Překrmujete je? I když můžete zbožňovat vzhled svého malého psa, protože vypadá jako baculatý medvídek, jeho nadměrné krmení může mít z dlouhodobého hlediska vážný dopad na jeho zdraví a omezit jeho životnost. Je důležité neustále sledovat váhu vašeho psa a vždy si promluvit s veterinářem o požadavcích na jeho stravu. Tímto způsobem bude váš mazlíček schopen zůstat zdravý a vy si můžete užívat společnost toho druhého co nejdéle. Je důležité odhadnout počet kalorií, které váš pes za den potřebuje a základní spotřebu energie, včetně odpočinku. Dopřejte svému domácímu mazlíčku zdravé pochoutky a zohledněte množství pohybu, který se mu dostává.

6. Udeříte jej? Bez ohledu na to, jaký druh výcviku, nepořádku nebo jakéhokoli vysvětlení máte, že udeříte svého psa, nikdy to není vhodné, konstruktivní nebo dokonce legální, zasáhnout vašeho domácího mazlíčka. Způsobí to, že bude velmi traumatizován tímto zážitkem. Nejen to, ale také se stane vzdáleným a nebude s vámi schopen komunikovat, protože se bude příliš bát, že cokoli udělá, je špatné. To pak znemožní jeho trénink! Podle výzkumu psi reagují lépe na pozitivní posílení, než na váš negativní postoj.

7. Zavíráte psa do klece? Někteří majitelé psů, pro uklidnění situace, dávají psa do klece. Ale jak jsme již zmínili výše, jedná se o negativní posílení, na které psi nereagují příliš dobře. Má totiž opačné výsledky, než by jste čekali. V mysli majitele psa je klec pohodlným a bezpečným prostorem.V mysli psa je to depresivní uzavřený prostor, který jim může způsobit úzkost. Místo toho, aby jste psa takto umístili, je-li to absolutně nutné ho izolovat, je lepší ho dát na několik minut do místnosti s hračkami, které jim pomohou k uklidnění.

8. Dělíte se s ním o své jídlo? Existuje velmi dobrý důvod, proč existují specializovaná krmiva pro psy, a to je vyvážení všech potřebných živin, které váš pes potřebuje, aniž by bylo ohroženo jejich zdraví. Může se to zdát jako projev laskavosti z vaší strany, když se na vás dívají svými velkými třpytivými očima a čekají na kousnutí z vašeho pokrmu, ale to může dlouhodobě ovlivnit jejich trávicí systém a jejich zdraví. V zájmu zdraví vašeho mazlíčka se držte jídla, které je pro ně speciálně navrženo.