8 zajímavostí o kočičích tlapkách: Víte, že i škrábáním si kočky značí teritorium?

Přidat na Seznam.cz

Kočičí tlapky pomáhají našim kočičím přátelům při lovu a péči o tělo, ale věděli jste také, že kočičí tlapky jsou také supercitlivé tlumiče nárazů, které pomáhají kočkám také při pocení?

Kočky mají dominantní tlapky

Věděli jste, že vaše kočka může mít dominantní přední tlapku? Ačkoli se studie liší, pokud jde o procento koček, které jsou praváky, leváky nebo ambidextry, všechny se shodují na tom, že kočkovité šelmy při složitých úkolech zejména využívají jejich dominantní tlapku, píše web Catster. Studie, kterou provedla universita v Irsku, dává do souvislosti pohlaví s dominancí tlapek. Z jejich údajů vyplývá, že kočičí samci dávají přednost pravé tlapce, zatímco samice si vybírají levou.

Kočky chodí po špičkách

Kočky jsou digitigrádní. To znamená, že se ve svém světě pohybují po špičkách. Jde jim o přežití a dobré jídlo. Chůze a běh po špičkách zvyšuje šance na úspěšný lov tím, že zvyšuje rychlost a prodlužuje kroky. Kočky jsou na špičkách také tišší, takže je pro kořist těžší je odhalit.

Kočičí tlapky jsou citlivé

Polštářky kočičích tlapek jsou extrémně citlivé. Obsahují velkou koncentraci nervových receptorů, což z nich činí jemně vyladěné smyslové orgány, které pomáhají při lovu a udržování rovnováhy. Díky těmto receptorům kočky prostřednictvím polštářků tlapek vnímají texturu, tlak a případně i vibrace, což jim pomáhá vyhodnotit živost a blízkost kořisti.

Kočičí tlapky jsou ohebné

Kočičí tlapky jsou neuvěřitelně ohebné. Schopnost ohýbat se a otáčet pomáhá kočkovitým šelmám šplhat a lovit. Jedním z důvodů, proč jsou kočky tak zdatné ve šplhání po stromech, je to, že jejich přední tlapky jsou uzpůsobeny tak, aby se mohly otočit dovnitř a zabořit drápy do větví. To jim pomáhá udržet stabilitu. Ačkoli je to užitečné při šplhání na stromy, nepomáhá to při sestupu.

Kočičí tlapky fungují jako tlumiče nárazů

Další činností, ve které kočičí tlapky vynikají, je působit jako tlumiče nárazů a zvuků. Polštářky tlapek tlumí a změkčují dopady při skocích koček a při chůzi po nerovném terénu. Pomáhají také kočkám při tichém pohybu a lovu.

Kočičí tlapky pomáhají při péči o tělo

Kočičí tlapky a přední nohy jsou dokonalými nástroji pro péči o tělo. Pomáhají kočkám vyčistit těžko přístupná místa za ušima, pod bradou, na krku a v obličeji. Dosahují toho tak, že si tlapku nejprve několikrát olíznou a pak si s ní otřou ta místa, která nemohou přímo olíznout. Obvykle po několika otřeních tlapkou udělají pauzu, aby si tlapku znovu olízly a navlhčily, a proces opakují.

Kočičí tlapky pomáhají kočičce při pocení

Kočičí tlapky pomáhají kočkám při pocení. Tento chladicí systém pomáhá kočkám zabránit přehřátí v horkých dnech. Vyděšené a vystresované kočky se potí i ze spodní části tlapek. Až příště vezmete svou kočku k veterináři, sledujte její malé otisky tlapek na vyšetřovacím stole. S největší pravděpodobností jí není dobře.

Kočky tlapky používají ke komunikaci

Jedním z mnoha důvodů, proč kočky škrábou předměty, je označování svého teritoria a vysílání informací o sobě. Kromě vizuálních důkazů se na poškrábaných plochách ukládají feromony z pachových žláz, které se nacházejí mezi polštářky tlapek. Tento pach je plný informací o škrábajícím. I polštářky tlapek na zadních tlapkách mají pachové žlázy. Kočky někdy škrábou plochy po močení nebo stříkání.

Zdroj: catster.com