Aligátor je nebezpečný predátor, s elektrickým úhořem si ale neměl zahrávat

Přidat na Seznam.cz

Aligátor dokáže svými čelistmi vyvinout tlak až 10 000 Newtonů. Co je mu to ale platné, když jeho zamýšlená kořist disponuje tajnou zbraní v podobě baterie o napětí až 600 V. Proti elektrickému úhoři aligátor prostě neměl šanci.

Podvodní baterie

Paúhoř elektrický je zajímavá ryba. Jeho hadovité tělo měří až 2,5 metru a váží až 20 kg. Ačkoli má slabý zrak a v kalné vodě Amazonky a Orinoka nemůže téměř nic vidět, kořist v podobě menších rybek si vždycky najde. Detekuje je pomocí slabých elektrických výbojů. Silnějším impulzem je pak omráčí a znehybní. Než se ryba vzpamatuje, už ji má v žaludku.

Když je paúhoř v úzkých, může být pěkně nebezpečný. V tom případě dokáže vygenerovat silný elektrický výboj o napětí až 600 V. Taková rána by omráčila i koně. Sám je přitom vůči vlastnímu impulzu imunní, protože jeho tlustá kůže slouží jako izolant.

Jelikož je paúhoř taková podvodní baterie, která v případě nouze neváhá uštědřit útočníkovi elektrickou ránu, nemá žádného predátora. Neloví jej ani amazonští domorodci, protože dokáže generovat elektřinu ještě 8 hodin po usmrcení.

Aligátorova osudová chyba

Z výše popsaného je jasné, jaké hlouposti se dopustil aligátor na videu, když se pokusil paúhoře sežrat. Za svůj fatální omyl zaplatil životem.

Záběry pochází z telefonu rybáře, který na břehu řeky lovil ryby. Na háčku mu uvízl paúhoř elektrický. Ještě je vidět, jak mu z tlamy čouhá rybí návnada. O rybářův úlovek je ale velký zájem. U břehu se objeví aligátor, který do mrskajícího se paúhoře zakousne své ostré zuby.

A to byla chyba. Paúhoř do něj totiž v zoufalé obraně vlastního života pustí elektrický proud. Je vidět, jak sebou aligátor škube, pustit se však nedokáže, vlivem elektřiny proudící do jeho těla má křečovitě stažené svaly. Za chvíli je po všem.

Ani paúhoř z tohoto setkání ale nevyvázne živý. Aligátorův stisk mu způsobil smrtelná zranění.

Zdroj: Wikipedie, Český rozhlas Dvojka