Podívejte se, jak rys bojuje s chřestýšem na život a na smrt

Přidat na Seznam.cz

Rysi jsou vynikající lovci díky svým vyvinutým smyslům a schopnosti pronásledovat kořist. Jsou bleskurychlí a dostatečně rychlí na to, aby překonali i útok chřestýše. Když mají hlad, vrhnou se rysi na nebezpečnou kořist, jako jsou hadi a dokonce i na větší zvířata, například malé srnky.

Rysi jsou nenápadní predátoři

Rysi se mohou zdát roztomilí, ale ve skutečnosti jsou to krutí predátoři, kteří se vyskytují po celé Severní Americe, píše A-Z-Animals. Ve svém přirozeném prostředí se nevyhýbají ani větším zvířatům, jako jsou mladí jeleni, a pro potravu skáčou až 4 metry daleko. Rysi jsou masožravci, kteří rádi konzumují pouze maso. Jejich oblíbenou potravou jsou králíci, ale zkonzumují i ptáky, plazy, hlodavce a hady.

Na záběru z roku 2020 vidíme rysa, který se při procházce lesem rozhlíží, těsně před tím, než vystoupí ze záběru. Během několika vteřin kočkovitá šelma odskočí. Je slyšet, jak na rozruch reagují ptáci a další zvířata v okolí. Při bližším pohledu je vidět, že se na kočku vrhá chřestýš. Chřestýši jsou při útoku opravdu rychlí, ale rys se jeho útokům vyhýbá velmi hbitě.

Rys versus chřestýš

Zdá se, že chřestýš má v jednu chvíli dost a začne se stahovat zpět do spadaného listí a větví. Naneštěstí pro něj rys ví, že boj ještě zdaleka neskončil. Stačí ještě několik kočičích švihnutí a kousnutí do hadovy hlavy a plaz náhle ochabne. Rys nakonec hada odtáhne opodál a ještě do něj párkrát kousne, aby se pak spokojeně rozvaloval před kamerou.

Je toto chování normální?

Zdá se, že rys přesně věděl, jak se vyhnout uštknutí hadem, takže hadi jsou pravděpodobně běžnou součástí jeho jídelníčku. Nevíme přesně, jak často rysi hady zabíjejí, ale víme, že kočkovité šelmy jsou jednou z největších hrozeb pro malé hady, ještěrky a ptáky hnízdící na zemi. Pokud může chlupatá kočka domácí zdecimovat hadí populaci, může to udělat i její větší a drsnější bratranec jako je právě rys.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube