Tak vypadá nácvik první pomoci. Pes chrání majitelku při epileptickém záchvatu

Přidat na Seznam.cz

Občas je až neuvěřitelné, co naši domácí mazlíčci dokáží. Například tento pes podstoupil náročný trénink, aby mohl svou majitelku chránit v případě, že dostane záchvat. Navíc její blížící se záchvat dokáže vycítit dřív, než se dostaví.

Pes svou majitelku neustále chrání

Pes jménem Colt, kterého můžete vidět ve videu, je speciálně vytrénovaný. Jeho majitelka totiž trpí epilepsií, a jak sama uvádí, náraz do hlavy pro ni může být i smrtelně nebezpečný. Takový náraz může nastat ve chvíli, kdy majitelku psa postihne záchvat. Colt je proto vždy připraven své majitelce „vypodložit“ hlavu.

Takový trénink se ale nesmí podcenit, a tak majitelka záchvaty občas „simuluje“, aby její pes zůstal v kondici. Kromě toho Colt dokáže i vycítit blížící se záchvat dřív, než se vůbec dostaví, a svou majitelku před ním varovat. Mnohokrát už tak zachránil její život.

Psi zachraňují životy neustále

Podle Euronews psi během záchranných misí odvedou až 70% práce. Další psi pak zachraňují životy svým pánům doma, jiní zase pomáhají například v horách. Ne každé plemeno je ale pro speciální trénink vhodné, ačkoliv není pochyb o tom, že každý pes může svému pánovi zachránit život.

Jak píše web AKC, mezi plemena, která se snadno trénují, a zároveň mají tělesnou stavbu na to, aby mohla zachraňovat životy, patří například border kolie, která se učí neuvěřitelně rychle, a svou povahou je tak trochu workoholik. Podobně je na tom i německý ovčák, zlatí retrívři, labrador, nebo rotvajler.

zdroj: Instagram, Euronews, AKC