Jak pomoci svému mazlíčkovi zhubnout? Známe 4 tipy pro zdravé kočky a psy

Přidat na Seznam.cz

Dáváte své kočce nebo psovi rádi pamlsek navíc, aby ho mohli okusovat? I když se zdá, že jim to dělá radost, není to vždy nejzdravější krok. Stejně jako lidé, mohou i domácí zvířata trpět problémy s váhou. A tento problém se stává stále větším, protože je kolem nás více obtloustlých zvířecích společníků než kdykoli předtím.

Je to znepokojující trend. Ačkoli si někdy můžeme myslet, že podsaditý domácí mazlíček je roztomilý, ve skutečnosti může i malá tělesná hmotnost navíc způsobit vašemu mazlíčkovi značné zdravotní problémy, od cukrovky přes kardiorespirační problémy (například potíže s dýcháním ve spánku) až po zvýšenou pravděpodobnost srdeční mrtvice.

Obezita, která je diagnostikována, když zvíře nese o 15 až 20 % více, než je jeho ideální tělesná hmotnost, je také spojena se zvýšeným výskytem onemocnění, jako je osteoartritida a některé formy rakoviny. Je samozřejmé, že všichni chceme, aby naši domácí mazlíčci žili co nejdéle. Zde je tedy několik způsobů, jak udržet psa nebo kočku ve skvělé kondici.

Udržujte mazlíčka aktivního

Mnoho psů není pravidelně cvičeno, někdy kvůli špatnému počasí nebo třeba kvůli problémům s chováním, jako je úzkost při setkání s jinými psy nebo lidmi. A zatímco venkovní kočky se obvykle udržují v kondici a jsou aktivní, kočky žijící uvnitř mohou mít hladinu tělesného tuku nejméně o pět procent vyšší a jsou mnohem náchylnější k obezitě.

Cvičení je klíčem k udržení zdravé tělesné hmotnosti a také k hubnutí. Snažte se se psem cvičit alespoň jednou denně, ideálně častěji. Dbejte na to, aby délka a typ cvičení odpovídaly jejich věku a schopnostem, a veškeré cvičení zvyšujte pomalu.

I kočky lze vycvičit k procházkám na vodítku. Pokud však váš kočičí kamarád jednoduše nechce spolupracovat, můžete vyzkoušet hry v interiéru nebo na zahradě, abyste udrželi úroveň aktivity.

Hlídejte jejich stravu

Některým domácím mazlíčkům zkrátka jídlo tak chutná, že mohou být bez ohledu na svůj věk trochu baculatí. Pro udržení zdravé tělesné hmotnosti může být potřeba změnit jejich stravu. Úbytek hmotnosti by měl být postupný proces, proto se vždy řiďte doporučenými krmnými dávkami na obalech krmiv, nebo online kalkulačkami kalorií, jako výchozím bodem pro určení množství krmiva pro vašeho mazlíčka.

Zkuste si každý den vést potravinový deník. Nezapomeňte také přesně vážit krmivo pomocí váhy. Odměrky jsou velmi nepřesné a zvyšují pravděpodobnost překrmování. Pokud je váha zvířete příliš vysoká, nebo se dokonce blíží obezitě, bude nejlepší začít cestu za hubnutím návštěvou veterináře, který provede kompletní zdravotní prohlídku a zhodnotí tělesnou kondici. Ten vám také určí cílovou tělesnou hmotnost a časový rámec pro hubnutí.

Uvědomte si další rizika

Někdy je to prostě v genech. Někteří labradorští retrívři mají například genetickou mutaci, která je předurčuje ke zvýšenému „žravému“ chování a přibírání na váze. A vykastrovaná zvířata mohou mít sníženou denní potřebu kalorií, takže pokud se jejich strava odpovídajícím způsobem nezmění, mohou nechtěně přibrat.

Je tedy důležité si uvědomit, jaká je zdravá tělesná hmotnost a tvar vaší kočky nebo psa, a faktory, které ji mohou ovlivnit. Důvěřujte veterinářům a dalším odborníkům, abyste jim usnadnili potenciálně citlivé rozhovory s vámi o tom, jak nejlépe pomoci vašemu zvířeti zhubnout.

Vykašlete se na kalorické pamlsky

Krmivo a pamlsky s vysokým obsahem tuku poskytují velké množství kalorií v malém množství, takže se může snadno stát, že svého mazlíčka překrmíte, aniž byste si to uvědomili. A tučné „lidské“ jídlo, jako jsou zbytky, může také přispět k tomu, že se jim vedle zvýšeného rizika zánětu slinivky břišní přibývají kila, a potenciálně ještě hůře, pokud pozřou toxické potraviny, včetně cibule a některých umělých sladidel.

Ovládání hmotnosti vašeho domácího mazlíčka však neznamená, že ho nemůžete léčit. Udělejte si výlet do místního obchodu pro zvířata a poohlédněte se po zdravých, nízkokalorických alternativách.

Nebo se podívejte do své lednice. Mnoho psů miluje mrkev nebo okurku, zejména když je nakrájená jako tréninkový pamlsek. Kočky milují kousek tuňáka nebo kuřecího masa, které mají vysoký obsah bílkovin, ale nízký obsah kalorií.

Nezapomeňte se podívat i na další způsoby, jak svému zvířeti dopřát, cvičení, hra nebo prostě jen trávení času s ním prospěje jak zvířatům, tak i lidem.

Všechny tyto tipy vyžadují trochu úsilí. Udržování štíhlého a zdravého těla vašeho domácího mazlíčka však pomůže prodloužit jeho život. A kdo z nás by nechtěl mít své milované domácí mazlíčky déle?

Zdroj: Inverse