Růstový faktor může odhalit, zda se kočky zotaví z cukrovky

Přidat na Seznam.cz

Kočky s cukrovkou jsou často léčeny inzulinem. Nyní vědci ze prokázali, že léčba inzulinem ovlivňuje hladinu růstového faktoru, který byl dříve považován za příznak jiného onemocnění. Tyto poznatky mohou vést k lepší prognóze uzdravení koček, uvádí portál Forskning.

Diabetes mellitus je běžná hormonální porucha, která se u koček vyskytuje stále častěji. Léčba spočívá v úpravě stravy, cvičení a inzulínových injekcích. Kočky s cukrovkou se mohou po určité době léčby zotavit a zvládnout ji bez léků. Pro majitele zvířete i ošetřujícího veterinárního lékaře je důležité získat včasnou informaci o tom, jak bude nemoc kočky postupovat.

Jedním z důvodů, proč se některé kočky neuzdraví a nadále potřebují léky na cukrovku, může být další základní onemocnění, akromegalie. Akromegalie je způsobena nádorem v části mozku zvané hypofýza, který produkuje vysoké hladiny růstového faktoru. Není však známo, jak se mění hladiny během léčby diabetu u koček bez akromegalie.

Vědci sledovali vývoj onemocnění u koček s cukrovkou. Po léčbě inzulinem se hladina růstového faktoru zvýšila u všech koček, přestože nebyla prokázána akromegalie. Naopak vysoké hodnoty faktoru, po 2-3 týdnech léčby, byly spojeny s uzdravením.

Výsledky ukazují, že léčba inzulinem ovlivňuje hladinu růstového faktoru, ale neznamená to, že všechny takto poznamenané kočky trpí akromegalií. Je třeba provést další studie, aby se zjistilo, zda hladina růstového faktoru po 2-3 týdnech léčby pomůže veterinárnímu lékaři předpovědět, zda se kočičí diabetes podaří porazit.

Zdroj: forskning.se