8 fascinujících faktů o černých kočkách: Věděli jste, že v milostném životě majiteli přivádí nápadníky?

Přidat na Seznam.cz

Černé kočky jsou dobře známé pro své spojení s Halloweenem, čarodějnictvím a smůlou. Navzdory své pověsti jsou to však jedinečné kočkovité šelmy, které v některých zemích přinášejí štěstí, a mají bohatou historii sahající až do středověku.

Černé kočky a čarodějnice

Černé kočky jsou ikony Halloweenu, ale víte, jak se jim dostalo tak strašidelné pověsti, ptá se web TheSprucePets. Od dob středověku byly černé kočky spojovány se Satanem a čarodějnictvím. Někteří lidé dokonce zašli tak daleko, že věřili, že černé kočky jsou družkami čarodějnic nebo dokonce čarodějnicemi, které na sebe vzaly jinou podobu. Tato rozšířená pověra vyústila v hrůzné masové zabíjení černých koček a někdy i jejich majitelů.

Černé kočky mohou pomoci vašemu milostnému životu

Zapomeňte na stereotypní představu věčně svobodné kočičí dámy. V některých částech světa se věří, že černé kočky mohou skutečně zlepšit váš milostný život. Například v Japonsku se věří, že svobodné ženy, které vlastní černé kočky, přitahují více nápadníků. V anglickém Midlands ve Velké Británii je černá kočka ideálním svatebním darem, kdy se věří, že nevěstě přináší štěstí a spokojenost.

Černé kočky mohou měnit barvu

Pokud se vaše černá kočka ráda vyhřívá na slunci, UV paprsky mohou rozložit černý pigment v kočičí srsti a změnit ji na rezavou barvu. Postižená srst zůstane odbarvená, ale jakmile se shodí, bude opět nahrazena čerstvou černou srstí.

Na některých místech znamenají černé kočky štěstí

Zatímco v Severní Americe jsou černé kočky většinou spojovány se smůlou, ve světě tomu tak není. Ve Skotsku se traduje, že černá kočka na prahu znamená, že peníze jsou na cestě. Francouzi mají podobnou asociaci mezi černými kočkami a finančním bohatstvím. V Německu černá kočka, která vám zkříží cestu, znamená, že se k vám blíží štěstí, nikoliv smůla.

Černá barva je geneticky dominantní

Pokud jde o barvu kočičí srsti, černá je geneticky dominantní, ačkoli většina černých koček není jednolitě černá, ale má i bílé skvrny. Přesto je celkově černá barva nejčastější barvou domestikovaných koček.

Většina černých koček má žluté oči

I když kočičí barva očí zahrnuje širokou škálu odstínů, naprostá většina černých koček má žluté nebo zlaté oči. Nápadný kontrast mezi černou srstí a žlutýma očima dodává těmto báječným kočkovitým šelmám ještě více mystiky.

Černé kočky mají svůj den

Zatímco každá kočka pevně věří, že každý den je věnován výhradně jim, černé kočky mají svůj vlastní specifický den v roce: 27. října, čtyři dny před Halloweenem. Den černých koček oslavuje černou kočku v naději, že rozptýlí mýty o smůle.

Pod černou srstí se mohou skrývat vzory

Pokud se pozorně podíváte na černou kočku ve slunečním světle, dost možná uvidíte slabé pruhy v srsti. To proto, že ačkoli černá barva je geneticky dominantní jako barva srsti, pruhovaný tabby vzor je geneticky dominantní jako vzor srsti a u koček s geny pro černou srst i tabby vzor mohou být pruhy “skryty” pod černým zbarvením.

Zdroj: thesprucepets.com