Pokud vlastníte kočku, určitě jste si všimli, že někdy mrská ocasem. Kontroluje ho ale skutečně ona?

Přidat na Seznam.cz

Existuje mnoho aspektů ocasu vaší kočky, které kočka nemůže ovlivnit. Jak kočka svůj ocas ovládá a má v něm vůbec cit? Známe odpovědi na vaše otázky.

Ovládají kočky své ocasy?

Zdravé kočky s normální anatomií a fyziologií jsou schopny ovládat svůj ocas od základny až po špičku a umí to instinktivně, vysvětluje DailyPaws. Schopnost pohybovat ocasem je důležitou součástí toho, jak kočky udržují rovnováhu a jak se neverbálně vyjadřují.

Anatomie kočičího ocasu

Ocas vaší kočky je ve skutečnosti součástí páteře. Páteř se skládá z pěti různých oblastí obratlů, krční, hrudní, bederní, křížové a ocasní, které se táhnou od krku až po špičku ocasu. Typický kočičí ocas obsahuje 18 až 23 ocasních obratlů, jejichž velikost se postupně zmenšuje od základny ke špičce. A protože průměrná kočka má celkem 230 kostí, znamená to, že zhruba 10 % kostí vaší kočky se nachází v jejím ocase.
Kromě těchto kostí obsahuje ocas kočky pojivovou tkáň jako jsou vazy a šlachy, svaly, cévy, kůži a srst. A přestože mícha nezasahuje do obratlů ocasu, je ocas domovem soustavy nervů, které se z míchy oddělují.

Jak ocas funguje

Kočky používají ocas k udržení rovnováhy, a to jak při chůzi po úzkém chodníku, tak při lovu kořisti. Používají je také ke komunikaci s ostatními zvířaty a to včetně lidí. Například naježený ocas může naznačovat, že jsou vyděšené nebo nervózní, a hladký ocas, který se jemně pohybuje dopředu a dozadu, může znamenat spokojenost.
Stejně jako v případě lidské fyziologie začíná veškerá činnost v mozku, kde vaše kočka určuje, co má ocas dělat. Nervy pak fungují jako kabely a prostřednictvím elektrických signálů přenášejí příkazy z mozku do svalů, které manipulují s ocasem vaší kočky.

Přestože vaše kočka většinu úkonů ovládá, může se její ocas pohybovat nedobrovolně z následujících důvodů:

  • Hluboký spánek
  • Reflex
  • Zranění

Mají kočky cit v ocase?

Pokud jste někdy omylem šlápli své kočce na ocas a následující hodiny jste ji prosili o odpuštění, jistě si bolestně uvědomujete, že kočky skutečně mají cit. Ocasy vašich chlupáčů jsou ve skutečnosti velmi citlivé, což může vysvětlovat, proč vás některé kočky nenechají na ocas sáhnout.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube