Když jsme byli malé děti, spousta z nás si pokládala otázku, zda ryby mluví. Odpověď zní: Ano. A hlavně o sexu!

Přidat na Seznam.cz

Vědci věděli, že některé ryby vydávají zvuky, ale jen málo se vědělo o tom, proč a jak často se dorozumívají pomocí zvuků. Nová studie zjistila, že ryby komunikují pomocí zvuků mnohem častěji, než se dosud myslelo.

Ryby mluví víc než si myslíte

Výzkumníci zjistili, že zvuková komunikace probíhá jak u primitivních ryb, jako jsou jeseteři, tak u evolučně vyspělejších ryb, píše web TreeHugger.

Namísto toho, aby se studie omezovala jen na několik druhů a čeledí, jsme zjistili, že důkazy o akustické komunikaci jsou mezi rybami rozšířené a vyskytují se téměř v celém rybím rodokmenu,“ říká pro hlavní autor Aaron Rice, výzkumný pracovník Centra bioakustiky ochrany přírody v Cornellově ornitologické laboratoři.
Co nás opravdu překvapilo, je to, kolikrát se zdá, že se produkce zvuků vyvinula nezávisle. Moje původní hypotéza byla, že se jedná o předka skupiny, ale evoluční modelování naznačuje, že se nezávisle vyvinula 33krát. Je však předkem několika hlavních skupin ryb.“

Vědci se domnívali, že ryby pravděpodobně používají zvuky ke komunikaci a pravděpodobně i k výběru partnerů. Dříve se zvuky zkoumaly jen u několika málo ryb, a to obvykle u těch, jejichž zvuky bylo možné slyšet lidským uchem nad vodní hladinou. Později se pro výzkumníky, kteří poslouchali zvuky pod vodou, stal klíčovým podvodní mikrofon zvaný hydrofon.

Studium zvuků ryb

Vědci pro svou studii studovali rejnokovité ryby. Jedná se o největší třídu ryb, která zahrnuje více než 34 000 druhů. Studovali existující nahrávky a výzkumné práce, které se zabývaly zvuky ryb a popisovaly je. Analyzovali také anatomii jednotlivých druhů ryb, aby zjistili, zda mají správnou strukturu pro vydávání zvuků, včetně vzduchového měchýře a specifických svalů a kostí. Zkoumali také odkazy na zvuky ryb v literatuře z 19. století před vynálezem hydrofonu.

Zjistili, že zvuková komunikace je patrná u 175 ze 470 analyzovaných čeledí. Výsledky byly publikovány v časopise Ichthyology and Herpetology. Vědci se domnívají, že ryby si povídají o nejrůznějších věcech včetně potravy a sexu.

„Víme, že se jedná o paralelu s behaviorálními funkcemi, které pozorujeme například u žab nebo ptáků. V mnoha případech jde o kritickou složku přitahování partnerů, kdy samci volají, aby přilákali samice k rozmnožování,“ říká Rice.

Zvuková komunikace ryb byla v minulosti pravděpodobně přehlížena nebo podceňována z několika důvodů. Částečně proto, že vědci studovali ryby bez hydrofónů. Ale i s podvodními mikrofony je podle Riceové obtížné ryby slyšet, pokud neposloucháte ve správný čas na správném místě.

Zdroj: treehugger.com