Americký bezsrstý teriér, za jeho vznik může náhoda. Pochází z krysaříka, je vhodný pro alergiky

Přidat na Seznam.cz

Plemeno pochází ze Spojených států a jak už název napovídá, nemá žádnou srst. S oblíbeností je to podobné jako u koček Sphynx, jsou lidé, kteří je zbožňují a ti, kteří raději dají přednost chlupaté variantě.

I u amerického teriéra existuje osrstěná varianta, ale srst je velmi krátká a přiléhavá. Jinak je to poměrně malý pejsek, v kohoutku měří 30-40 cm, jeho váha se pohybuje kolem 7 kg a dožívá se mezi 14-16 lety.

Absence srsti z něj činí vhodnější volbu pro alergiky nebo pro ty, kterým vadí neustálé vysávání chlupů. Toto plemeno vzniklo z krysaříka a má s ním mnoho společných vlastností, včetně inteligence, energie a hravého ducha. Pokožku má hladkou a často pihovatou, což mu dodává okouzlující vzhled. Jediné na co je potřeba myslet, že jeho kůže vyžaduje ochranu před vysokými i nízkými teplotami. Například ve formě opalovacích krémů nebo ochranných oblečků.

Vznik plemene

Za vznik mohla v podstatě náhoda. Ve 20. století si ve Spojených státech postupně získávali oblibu krysaříci. V roce 1972 se však v Louisianě narodil jeden krysařík bez srsti. Byla to fenka a adoptovali si ji Edwin a Willie Scottovi. Dostala jméno Josephine a v průběhu let se jí narodilo několik bezsrstých štěňat.

Teprve v roce 1999 bylo plemeno krysařík oficiálně uznáno Spojeným kynologickým klubem (UKC). V té době byli bezsrstí teriéři zařazeni do stejné kategorie, ale Scott chtěl, aby jejich plemeno bylo samostatné, a založil Asociaci amerických bezsrstých teriérů (AHTA).

1. ledna 2004 UKC oficiálně uznala amerického bezsrstého teriéra. Americký Kennel Club (AKC) ho uznal až v roce 2016.

Povaha

Jsou vysoce inteligentní a rádi si interaktivně hrají. Díky své menší velikosti a přizpůsobivosti jsou vhodní i do bytu, pokud mají dostatek pohybu a duševní stimulace.

Mají vysokou hladinu energie, dají vám najevo, že je něco trápí, nebo že je někdo přede dveřmi. Nedělá jim dobře, když jsou dlouho sami, mohou mít separační úzkost. Potřebují pozornost, což z nich dělá skvělé psy pro velké rodiny, se kterými si dokážou vytvářet silná pouta.

Je důležité začít s jejich výcvikem včas a důsledně. Naštěstí jsou neuvěřitelně chytří a zvídaví a rádi dělají radost svým lidem. Zpočátku vás můžou různě zkoušet a snažit se převzít kormidlo, ale když se budete držet pravidelného výcviku, naučí se dodržovat hranice.

Zdroj: Dog Time