Bílý aligátor Kokoska miluje drbání. Pod kartáčem jihne a mění se v roztomilého mazlíčka

Přidat na Seznam.cz

Kartáčování spousta domácích mazlíčků miluje. Tuhle proceduru, která přináší relaxaci a pomáhá udržovat srst a kůži v nejlepší kondici, zbožňují psi, kočky, králíci nebo třeba morčata. Napadlo by vás ale, že by do skupiny milovníků drbání mohl patřit aligátor?

Samice aligátora jménem Kokoska se narodila s albinismem, genetickou poruchou, při které tělo neprodukuje pigment melanin. Namísto bahenní zelené je její kůže průsvitně bílá a oči růžové.

Kalifornská zoo, kde bílý aligátor žije, na sociálních sítích sdílela video, jak jedna z ošetřovatelek Kokosku kartáčuje na zádech, krku a tlamě. Aligátoří dáma proceduru zpočátku toleruje, když se ale uvolní, slastně zavře oči a roztáhne tlamu v zubatém úsměvu.

Albínští aligátoři jsou velmi vzácní. Poprvé byli popsáni v roce 1992, kdy licencovaný sběrač aligátořích vajec odebral vejce z hnízda klasicky zbarvených aligátorů na řece Mississippi u New Orleans a v inkubátoru se mu z nich vylíhli aligátoři s bílou kůží.

Tato zvířata většinou žijí v zajetí, protože kvůli nápadné bílé barvě kůže nedokáží ve svém přirozeném prostředí splynout s okolím a ulovit si potravu nebo se maskovat před predátory.

Zoologické zahrady často bílé aligátory chovají ve tmě, protože dlouhodobé vystavení slunečním paprskům, především pak ultrafialovému záření, nedělá dobře jejich citlivé kůži a špatnému zraku.

Ačkoli se normálně nechcete s tímto mohutným plazem setkat tváří v tvář, pověra říká, že pohled do očí albínského aligátora vám přinese štěstí. Pokud to chcete vyzkoušet, nemusíte kvůli tomu cestovat až do USA. Stačí vyrazit do protivínské Krokodýlí ZOO na jihu Čech.

Zdroj: A-Z Animals, Krokodýli