Bizon nebo zubr: jak rozlišit velké přežvýkavce?

Přidat na Seznam.cz

Přírodopis umí být někdy matoucí, neboť mnohdy existují dvě zvířata, která by laik ani náhodou nerozeznal. Takovými zvířaty se mohou snadno stát i obrovští přežvýkavci: zubři a bizoni. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Problém již z dob pravěkých

Podobnou pohádku, jakou si dnes řekneme o bizonech a zubrech, bychom nalezli již v pradávné minulosti. Uvedeme si zde proto jeden příklad, načež se podíváme na naše přežvýkavce. V druhohorách v křídě žil asi nejslavnější dravý dinosaurus všech dob: tyrannosaurus rex. Ten obýval pláně současných spojených států v dobách pozdní křídy, tedy na samém konci věku dinosaurů.

Ve stejné době pobíhal po pravěkém Mongolsku velmi podobný tarbosurus bataar. Se svými čtrnácti metry se shodoval s rozměry tyrannosura. Měl i podobnou stavbu těla. Část paleontologů proto vyslovila zajímavý ortel: tarbosaurus není samostatný rod, ale jde o totožný rod se severoamerickým ještěrem. Někdy se tak používá označení tyrannosaurus bataar.

Zpátky do současnosti

Mluvíme-li o dinosaurech, využíváme latinskou terminologii – česká by ostatně zněla kostrbatě (například „třírohý ještěr“). Využijeme-li ji i u zubra a bizona, zjistíme, že jde o stejný rod. Bizon je Bison bison, zubr je pak Bison bonasus. Jde tedy o příbuzné.

Odlišuje je ovšem výskyt. Bizoni obývají Severní Ameriku, zubři pak zase Evropu. Bizon je také mohutněji stavěný: zatímco zubr se zdržuje spíše v lesích, bizon je typické prérijní zvíře. Oba druhy pak spojuje také smutný osud. Jak bizonům, tak zubrům se stala lidská bezohlednost málem osudnou…

Člověk – ničitel

Když se po Americe rozmáhali osadníci, začali bizony hromadně pobíjet. Do roku 1889 probíhal lov tak intenzivně, že ve jmenovaném roce zbylo z původní populace již jen 500 kusů! Naštěstí se ochrana přírody vyplatila a dnes máme již nad 100 000 kusů těchto obrovských savců.

Zubři v Evropě trpěli lidskou činností snad ještě víc. Zvíře, které se původně vyskytovalo téměř po celé Evropě, se počátkem 20. století podařilo úplně vyhubit. Poslední volně žijící zubr byl zastřelen roku 1919 na východě Evropy. Nakonec se však díky zubrům, kteří byli chováni v zajetí, podařilo přivést tato krásná zvířata zpět do evropské přírody. Malé izolované skupiny zubrů nicméně přežívají jen v oborách v Bělorusku a v Polsku.

Zdroj: BURNIE, David. Velká obrazová encyklopedie: Dinosauři. BURNIE, David. Zvířata a ostatní živočichové. ANDĚRA, Miloš a Jaroslav ČERVENÝ. Svět zvířat III: Savci (3).