Čím se živí mořské želvy? Tohle vás překvapí!

Přidat na Seznam.cz

Mořské želvy, příbuzné těm suchozemským, jsou na naší zemi už miliony let. Napadlo vás ale někdy, čím se vlastně živí? Stejně jako suchozemské želvy jsou i ty mořské všežravé, dokáží ale sežrat něco, co by jinému zvířeti ublížilo!

Mořské želvy

Želvy patří do skupiny plazů, odlišují se ale především krunýřem, který jiní plazi nemají. Ten chrání jejich vnitřní orgány a zároveň slouží želvám jako úkryt. Na naší zemi žijí želvy už přes 220 milionů let, ale asi před 100 miliony let se jejich rodina rozdělila a začaly se vyvíjet zvlášť želvy mořské a želvy suchozemské. Největším rozdílem, kromě faktu, že želvy mořské žijí v mořích, je také to, že jejich končetiny jsou spíše ploutve.

Potrava

Želvy jsou všežravci, nedělá jim tedy problém sežrat vše, na co přijdou – doslova. Kromě hub, malých ryb nebo korýšů jsou želvy schopné sežrat také medúzu! Jak jistě víte, medůza má na svou obranu žahavá chapadla, která dokáží paralyzovat malé zvíře nebo ublížit i větší rybě. Želvy si z toho zřejmě hlavu nedělají. Podívejte se na tohle video!

Věděli jste?

Věděli jste, že mořské želvy jsou kriticky ohrožené? Je to především proto, že ačkoliv žijí v mořích, vejce kladou na souši. Na pláži ale čeká mnoho predátorů, kteří loví želví matky nebo žerou jejich vejce. Mimo jiné jsou zde také lidé, kteří sbírají jejich vejce nebo odnášejí dospělé želvy. V neposlední řadě přichází problém ihned po vylíhnutí. Malá želví mláďata se líhnou především v noci, aby tak snížila riziko napadení predátorem. Ovšem ve tmě se orientují tak, že míří k odlesku vodní hladiny. Snadno se ale spletou, pokud vidí jiná světla, jako například světla z hotelů u pláže.

zdroj: stoplusjednicka, springer, morskezelvy